Okamura se v ČT rozpálil kvůli exekucím: Vláda se ani po roce nerozhoupala

07.10.2014 22:55

Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie se ve studiu České televize zostra pustil do vlády kvůli exekucím. Kabinet je prý u moci skoro rok a zatím v této oblasti prý nic nepředvedl. Následně se pustil i do exekutorů samotných. Ty prý stát málo kontroluje. Tady mu však oponoval prezident Exekutorské komory David Koncz, který uvedl, že jde o nejkontrolovanější právnickou profesi.

Okamura se v ČT rozpálil kvůli exekucím: Vláda se ani po roce nerozhoupala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Exekuce jsou stále vděčným politickým tématem. Do sněmovny míří hned několik návrhů, jak okolo nich vybudovat určité mantinely. Podaří se tentokrát zkrotit nejkritizovanější praktiky exekutorů? O tom v úterních Událostech, komentářích České televize prezident Exekutorské komory David Koncz, předseda ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) a předseda hnutí Úsvit, poslanec Tomio Okamura.

Zapomínáme, co je smyslem exekucí

Hned v úvodu Tejc hovořil o tom, že by poslaneckou novelou rád upravil seznam věcí, které v exekuci nelze zabavit. Okamura Tejcova slova označil za velmi slušná, ale on to prý musí říct naplno. „Tato vláda ani po téměř roce nebyla schopna předložit komplexní pozměňovací zákon o této státem posvěcené lichvě. A protože vláda není schopná předložit tyto návrhy včas, tak mi zoufale hledáme spojence a postupně chceme věci měnit,“ rozpálil se Okamura před kamerami. Stejně tak je problém, že exekutoři jsou příliš málo kontrolováni ze strany státu.

Tejc však svou kolegyni z vlády Helenu Válkovou (ANO) hájil, že musela řešit např. problémy s občanským zákoníkem. A vláda je tu navíc teprve od počátku roku, což není dlouho.

Nakonec do debaty vstoupil i Koncz a politiky trochu mírnil. O každém z návrhů je prý třeba diskutovat jednotlivě. Nesmíme totiž zapomínat na to, že smyslem exekuce je především urovnat dluhy. „A co se týče těch kontrol, tak já bych k tomu rád konstatoval, že exekutoři jsou vůbec nejkontrolovanější právnickou profesí, oponoval Okamurovi prezident. Řadu kontrol totiž provádí sama komora, ale také soudy a nakonec i ministerstvo spravedlnosti.

„Myslím si, že těch kontrolních mechanismů je dost, ale problém je v tom, že na ministerstvu se té problematice v minulosti věnovali jen tři lidé,“ podotkl k tomu Tejc.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…