Omezení kouření: Obce poukazují na chyby v zákoně

12. 1. 2016 15:17

Již tuto středu bude o zákonu o návykových látkách jednat klíčový zdravotnický výbor Poslanecké sněmovny. K sérii námitek se připojil i Svaz měst a obcí ČR (SMO), který sdružuje více než 2600 obcí z celé republiky; s námitkami oslovil poslance a poukazuje na konkrétní problémy, které zákon může přinést.

Omezení kouření: Obce poukazují na chyby v zákoně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Hlavním problémem je podle SMO definice tzv. „vnitřního prostoru“ u zařízení, kde se nově zakazuje kouřit. Zákaz by příliš širokým popisem totiž dopadl i na mnohé předzahrádky či zahradní terasy u restaurací. Stejně tak by bylo zakázáno kouřit prakticky na všech kulturních a společenských akcích, které se konají v částečně krytých prostorách. Podle obcí by to zejména vadilo na tradičních festivalech a veletrzích.

O takto přísných dopadech ministerstvo zdravotnictví v komentářích k návrhu nepíše, přesto jde o zřejmý úmysl. Obce namítají, že by takto zbytečně tvrdá restrikce charakter mnohých akcí zničila. Rovněž jim vadí, že jde o opatření v praxi nevymahatelná a celkově neúčinná.

Druhým problémem je nová pravomoc, podle níž by obce mohly vlastní vyhláškou zakazovat kouření na veřejných prostranstvích. Svaz namítá, že jde o zbytečné a nefunkční opatření – pouze několik set obcí má vlastní policii, která by se mohla dohledu nad kuřáky teoreticky věnovat. Celostátní policie tyto drobné přestupky neřeší a ani místní složky nemají dostatečnou kapacitu. Již v současné době obce nemají nástroje na to, jak vynutit např. zákaz konzumace alkoholu na konkrétních místech. Kouření je celospolečenský problém a podle SMO nemá smysl jej upravovat odlišně na úrovni jednotlivých měst a obcí.

Svaz ve svém názoru kritizoval i další otázky včetně kontroverzní povinnosti provozovatelů restaurací hlídat míru podnapilosti hostů; nebo i požadavek, aby dopravci hlídali kouření na zastávkách. Poslanci budou mít na stole zákon, který má v sobě řadu nelogičností a zcela nefunkčních opatření. SMO proto poslance vyzval, aby jeho námitky podložené právními i logickými argumenty a znalostí praxe vzali opravdu vážně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

20:40 VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

HORKÉ TÉMA Hostem pořadu TV ParlamentníListy.cz Horké téma byla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalán…