Orbán na kongresu evropských lidovců nabádal k obraně Evropy

22. 10. 2015 21:18

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na kongresu Evropské lidové strany v Madridu řekl, že uprchlická krize je vážný problém Evropy a že Evropa musí bránit své hodnoty.

Orbán na kongresu evropských lidovců nabádal k obraně Evropy
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Vystoupil ostře proti tomu, jak novináři informují o uprchlické krizi. "Respektují média svobodu vyjadřování a právo na informace, když publikují jenom snímky žen a dětí, zatímco 70 procent těch uprchlíků jsou muži, kteří vypadají jako armáda?" řekl. Prohlásil také, že nejde o uprchlickou krizi. "Je to migrační vlna složená z ekonomických běženců, z uprchlíků a zahraničních bojovníků," řekl. Dále prohlásil, že Evropa "má vážný problém" a že současná uprchlická krize je schopná Evropu destabilizovat. "Musíme sebrat odvahu, dát stranou ´politiku korektnosti´ a bez pokrytectví zahájit debatu. Co si myslíme o našem civilizačním dědictví? Může být změna kulturního modelu vnucena zvenčí?" tázal se a zvoláním "Braňme Evropu!" svůj příspěvek zakončil.

Šéf unijních summitů Donald Tusk upozornil na to, že Evropa ztratila schopnost obrany svých hranic

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že je třeba naléhavě pomoci zemím, které čelí náporu uprchlíků. Kritizoval členské státy EU za nedodržování svých závazků v poskytnutí pomoci.

"Migrační krize, kterou nyní prožíváme, neskončí o Vánocích. Potrvá dál a je třeba dál jednat. V Evropě je zapotřebí také rozvíjet hodnoty srdce, na něž často zapomínáme," řekl Junker. Hovořil dále o "novém bratrství" s Afrikou a o plnění závazků k humanitární pomoci. "Neslibujme, jednejme, protože nastala naléhavá situace," řekl předseda EK. Členské státy se zavázaly poskytnout zemím zasaženými migrační vlnou 2,3 miliardy eur (62 miliard korun), avšak zatím daly dohromady pouze 275 milionů.

Šéf unijních summitů Donald Tusk upozornil na to, že Evropa ztratila schopnost obrany svých hranic. "Musíme skoncovat se zbytečnou diskusí těch, kdo chtějí bránit hranice, a stoupenců solidarity a otevřenosti. Obyčejní občané jsou připraveni přijmout uprchlíky, ale zároveň očekávají, že politici budou plnit své povinnosti. Lidé se potřebují cítit v bezpečí a jenom tak budou schopni pomoci těm, kteří to potřebují," řekl Tusk.

Kongres lidovců se koná před nedělním summitem, na nějž do Bruselu Juncker pozval vůdce zemí ležících na migrační trase.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

16:32 Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

Novinář Jan Macháček, který na sebe nedávno strhl pozornost tím, že na půdě Českého rozhlasu údajně …