Oskar Krejčí si nebere servítky: Brusel tak miluje moralizování. A přitom....

13.03.2016 11:00

Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz konstatuje, že se za posledních pár let změnilo pojetí mezinárodních vztahů. Ty se podle jeho názoru rozvrstvily. Evropská unie neumí na nové situace reagovat. Podbízí se Turkům a na všechno dokáže reagovat pouze se zpožděním. Zkrátka všechno špatně.

Oskar Krejčí si nebere servítky: Brusel tak miluje moralizování. A přitom....
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

„Evropská unie postrádá jakýkoliv koncepční přístup. Dnes je její racionální chování zablokováno trapnou obhajobou německé kancléřky. Obecně pak Brusel reaguje na problémy ad hoc, bez koncepce a pozdě. Politika Unie vůči Turecku není rozvrstvená, ale jednostranně podbízivá. Podívejte se jenom na vybombardovaná sídla tureckých Kurdů a postavte si vedle sebe moralizování kolem lidských práv, které Brusel tak miluje, se současnou ‚obchodní‘ dohodou Ankary a Bruselu o migrantech. Vzpomeňte si, jak bylo zdůvodňováno bombardování Kaddáfího Libye – a jak se mlží kolem Erdoganovy ‚národnostní politiky‘, kolem jeho chápání svobody slova, nebo obchodních tras mezi Tureckem a džihádisty v Iráku a Sýrii,“ popisuje Krejčí.

Co míní rozvrstvením mezinárodních vztahů? Na některých problémech státy spolupracují, v jiných stojí proti sobě. Dobře to lze ilustrovat např. na vztazích Ruska a Saůdské Arábie. V syrském konfliktu fakticky stojí proti sobě. Rusové podporují syrského prezidenta Bašára Asada a předpokládá se, že Saůdové podpoří povstalce, bude-li třeba. Současně však Rusko a Saůdská Arábie usilují o vyšší ceny ropy. Jejich ekonomiky jsou na cenách ropy značně závislé.

EU dělá chybu v tom, že jasně neartikuluje své zájmy, jak to činí Rusové, Američané či Saůdové. Unie činí jen váhavé kroky do neznáma, bez jasné koncepce. Mohla by to změnit výměna politických generací v Německu a ve Francii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…