Otroctví ve třetím tisíciletí. Slavná nadnárodní společnost čelí žalobám

2. 2. 2016 18:55

Nestlé, největší potravinářská firma na světě, se nedávno veřejně přiznala k tomu, že v Thajsku funguje v jejím řetězci otroctví, a rozhodla se proti tomu bojovat. Mezitím se však objevila další žaloba, která tvrdí, že dětští otroci pro firmu pracují i na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny. Proti té však společnost bojuje u soudu zuby nehty. Informuje The Guardian.

Otroctví ve třetím tisíciletí. Slavná nadnárodní společnost čelí žalobám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Potravinářský gigant Nestlé učinil loni v listopadu přelomový krok. Veřejně totiž odhalil, že v Thajsku funguje v jeho dodavatelských řetězcích nucená práce. A vyhlásil jí otevřený boj.

Rok dlouhé vyšetřování pak potvrdilo zprávy různých médií, že v Thajsku jsou otroci, již dodávají pro Nestlé mořské plody, a také, že existuje obchod s lidmi a nucené práce i ve spojení s potravou pro kočky Fancy Feast. Nestlé se vyjádřilo, že takové problémy mohly na daném trhu potkat každou firmu.

„Jak neustále tvrdíme, nucené práce a porušování lidských práv nemají místo v našich dodavatelských řetězcích,“ řekl výkonný viceprezident Nestlé Magdi Batato a dodal, že Nestlé věří ve zlepšení situace skrze lepší spolupráci.

Celý text zde

Tento krok v boji proti nucené práci od jednoho z největších nadnárodních koncernů mnozí uvítali jako předzvěst změny. Ukazuje to na nutnost jednotlivých firem přikládat větší důležitost konkrétním procesům a dodavatelům, aby tak předcházely podobným tragickým situacím.

Nestlé ale zároveň čelí v USA žalobě za využívání dětských otroků na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny, proti které se však i přes výpovědi očitých svědků a údajných bývalých dětských otroků brání zuby nehty.

„Společnost se tak dostává do svízelné pozice, kdy na jedné straně přiznává, že v části jejího zásobovacího řetězce funguje otroctví, a na straně druhé bojuje u soudu proti nařčení, že v jiné – mnohem výnosnější – části jejího byznysu funguje také.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

20:40 VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

HORKÉ TÉMA Hostem pořadu TV ParlamentníListy.cz Horké téma byla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalán…