Papež František k energetické problematice: Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!

11.06.2018 16:36

Papež František v sobotu promluvil ve Vatikáně k publiku tvořenému představenstvem šesti ropných společností. Padesátka průmyslníků se sem poprvé sjela na sympozium pořádané Papežskou akademií věd a vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj na téma přechodu k novým energetickým zdrojům a péče o společný dům. V obsáhlé promluvě načrtl papež křesťanský pohled na energetickou problematiku vyjádřený v posledních dvou sociálních papežských encyklikách jménem Caritas in veritate a zejména Laudato si.

Papež František k energetické problematice: Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: papež František

Papež svou řeč začal slovy, že vědecko-technický pokrok umožňuje stále rychlejší komunikaci. „Zpráva, ať pravdivá nebo falešná; idea, ať už dobrá či špatná, nebo metoda účinná či scestná se rozšíří během několika sekund,“ uvedl a pokračoval, že také lidé se mohou setkávat a zboží lze směňovat mezi kontinenty v takových rytmech, rychlostech a intenzitách, jež byly dosud nepředstavitelné.

Tento pohyb masy informací, osob a věcí potřebuje spoustu energie, a musíme konstatovat, že existuje příliš mnoho těch, kdo nemají přístup k elektrické energii, zdůraznil podle serveru RadioVaticana.cz papež František. „Mluví se v této souvislosti dokonce o více než jedné miliardě lidí,“ dodal s tím, že existuje falešný předpoklad, že je k dispozici neomezené množství energie a zdrojů a že jejich obnova je otázkou krátkého času a negativní důsledky manipulace s přirozeným řádem věcí příroda dokáže snadno absorbovat.

Energetická otázka se tak podle jeho slov stala jedním z hlavních teoretických i praktických problémů mezinárodního společenství. „Na přístupu k této otázce závisí kvalita života i to, zda bude dosaženo schůdného řešení konfliktů v různých částech světa, anebo zda se jim v důsledku hlubokých ekologických nerovností a nedostatku energie dostane dalších pohonných hmot, aby nadále hořely a ničily sociální stabilitu a lidské životy,“ dodal.

Papež v této souvislosti zdůraznil nezbytnost dlouhodobé globální strategie a spolupráce všech lidí dobré vůle. Za žádoucí označil Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015, která doporučuje snižování spotřeby fosilních paliv s cílem omezit růst globálního oteplování způsobeného škodlivými emisemi.

„Znepokojující je rovněž hledání dalších rezerv fosilních paliv, ačkoli Pařížská dohoda jasně vybízí k omezování jejich těžby. Proto je zapotřebí, aby společně diskutovali průmyslníci, investoři, badatelé i uživatelé o přechodu k alternativním zdrojům a jejich dalšímu hledání. Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit.“

Původní zdroj ZDE.

Energetická transformace směrem k čistým a obnovitelným zdrojům je podle papeže Františka věcí odpovědnosti. „Tu máme vůči milionům svých bratří a sester ve světě, vzhledem k chudým zemím a budoucím generacím,“ uzavřel.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…