Pekelná řež v ODS: "Mrtvý muž" Svoboda a exministr, který chystá překvápko

03.09.2013 8:11

Málo jistě volitelných míst a spousta nevyřešených sporů. To vše způsobuje, že tvorba volebních kandidátek v ODS začíná připomínat hodně pekelnou řež. V jednotlivých krajích se vytahují nejrůznější zákulisní praktiky. Nejdrsnější souboj se však odehrává v Praze. V někdejší baště je ODS už dlouho rozdělena.

Pekelná řež v ODS: "Mrtvý muž" Svoboda a exministr, který chystá překvápko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kuba přichází k řečnickému pultu

Na prvním místě kandidátky byla v metropoli potvrzena Miroslava Němcová, která získala titul „superlídryně“, tedy celorepublikového čísla jedna. O místa za ní se však rozpoutala brutální řež. Na druhém místě měl být Bohuslav Svoboda, předseda pražské ODS a sesazený primátor. Jenže hned několik pražských sněmů se proti němu vzbouřilo.

Důvodem je zejména Svobodovo obvinění v kauze Opencard, které by mohlo kompromitovat celou kandidátku.  V čele opozice stanul místopředseda strany Tomáš Chalupa. Dlouholetý starosta Prahy 6 na sněmu této pražské oblasti vystoupil proti Svobodovi nečekaně ostře. Svobodovi kromě obvinění připomněl též Filipa Dvořáka, kontroverzního exstarostu Prahy 1, který je Svobodovým spojencem.

Na sněmu „šestky“ se mělo o Svobodovi hovořit jako o „mrtvém muži“. Roli sehrála i Svobodova někdejší snaha zrušit místní sdružení v Bubenči, které přijalo zpět do strany bývalého primátora Pavla Béma. Chalupa s europoslancem Janem Zahradilem mu v tom sice zabránili, ale rozhodně to Svobodovi nezapomněli.

Chalupa má prý vlastní verzi pražské kandidátky, kterou by chtěl prosadit. Jeho trumfem má být zatím tajený všeobecně uznávaný nestraník. Na druhé místo za Němcovou by však místo Svobody chtěl Chalupa sám. „Usiluji o druhé místo v Praze a pan Svoboda také, takže jsme soupeři,“ řekl Chalupa deníku Právo. Svoboda mezitím získal podporu na Praze 2, kde sněm proběhl v režii starostky Jany Černochové, Svobodovy spojenkyně, která je na kandidátce navržena na třetí místo.

Tuhé boje probíhají i v regionech, v oblastním sdružení Jablonec nad Nisou došlo k rozkolu, kdy straníci z Jablonce opustili sněm na protest proti chování ostatních sdružení z regionu. V Ústeckém kraji zase po místních sněmech „zabalila“ kandidaturu známá poslankyně Ivana Řápková, která přitom původně chtěla být krajským lídrem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…