Peklo kolem Jiřího Dienstbiera: Z této strany to ministr asi nečekal

22. 4. 2015 10:50

Odvolaný šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček v rozhovoru s Martinem Veselovským pro DVTV naznačil, že za jeho odvoláním stojí některé romské elity a starostové, kterým se nelíbí snaha agentury efektivně řešit problém romské integrace. Řada lidí si tak prý dala práci, aby ministra Dienstbiera falešně informovala.

Peklo kolem Jiřího Dienstbiera: Z této strany to ministr asi nečekal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Šimáček

„Cítím, že důvodem mého odvolání mohlo být to, že se k panu ministrovi dostali blíže lidé, kteří mají v uvozovkách pifku na nějakého Šimáčka a chtějí mu to za ta léta vrátit,“ uvedl odvolaný šéf Agentury pro sociální začleňování s tím, že například absolvoval desítky sporů s lidmi, kteří mají pocit, že museli z rady vlády pro romské menšiny odejít na jeho popud.

Některým romským elitám a starostům se prý navíc nelíbilo, že se činnost Agentury pro sociální začleňování pod Šimáčkovým vedením zefektivnila, a to zejména v oblasti rozdělování peněz. Šimáček popisoval, že agentura odebrala peníze na romskou integraci romským elitám a začala spolupracovat s ministerstvy a obcemi, aby dokázala zaměřit strukturální fondy do lokalit, kde mohou být peníze efektivně využity.

Jasné a prokazatelné výsledky, které v tom údajně agentura má, ale řadě lidí nevyhovují, neboť jsou prý radši, když se problém romské integrace neřeší. „Mnohokrát se mi stávalo, že mi to otevřeně řekli, a dokonce mi vyhrožovali,“ uvedl Šimáček.  

Řada lidí si tak prý dala práci, aby ministra Dienstbiera falešně informovala o činnosti agentury. Ministr ale údajně v tomto také není úplně bez viny. „Ministr si nedal práci s tím, aby si zjistil informace o skutečném působení agentury. Na začátku se mnou mluvil dvakrát, pak už vůbec,“ poukázal Šimáček na nezájem ministra o komunikaci.

Video ke shlédnutí ZDE

K aktuální situaci agentury se Šimáček podrobněji vyjádřil na svém blogu na serveru aktuálně.cz, kde mimo jiné poukázal na to, že proti jeho odvolání se vedle zaměstnanců agentury postavilo více než 400 lidí z řad ředitelů významných neziskových organizací, starostů a starostek obcí, jakož i akademiků a dalších odborníků, kteří údajně patří mezi nejrespektovanější autority v této oblasti v Česku.

Snad Dienstbier ví, co dělá

Z ankety, kterou server Romea.cz uspořádal mezi vybranými politiky, odborníky a aktivisty, vyplývá, že Šimáčkovo odvolání se setkalo s rozporuplnými reakcemi. Někteří krok ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera vítají, někteří s ním vyslovili nesouhlas.

Cyril Koky, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny považuje Šimáčka za uznávaného odborníka a jeho odvolání tudíž nerozumí. „Doufám, že pan ministr ví, co dělá, a má k dispozici adekvátní náhradu. Taktéž doufám, že klíčoví zaměstnanci nedají výpovědi. Jinak je za další vývoj ve vládní agentuře se všemi jejími důsledky přímo odpovědný pan ministr  Dientsbier,“ uvedl Koky.

„Úplně mě to překvapilo. Nechápu, proč byl odvolaný, byl to podle mě člověk, který lidem opravdu pomáhal. A vůbec netuším, proč se to stalo. Docela mě to naštvalo a rád bych věděl, proč ho ministr odvolal,“ řekl Jan Šipoš, terénní sociální pracovník organizace Člověk v tísni.

Oproti tomu ředitele SP Černý most, s. r. o. Jozefa Baláže Šimáčkovo odvolání vůbec nepřekvapilo. „Je běžné, že vrcholoví manažeři se po určité době mění. Co bylo dobré na panu Šimáčkovi, bylo již vyčerpáno. Pro další rozvoj agentury je nutná změna,“ myslí si Baláž.

Celý text ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…