Pelikán i Rychetský posílají protest do Polska. Provádějí tam prý globální útok na demokracii

19.07.2017 16:16

Plánované změny týkající se polského Nejvyššího soudu se nelíbí ani ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO), ani předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému.

Pelikán i Rychetský posílají protest do Polska. Provádějí tam prý globální útok na demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

„Jsem si vědom současného rozložení sil v polském Sejmu, přesto Vám navrhuji ještě jednou důkladně zvážit přijetí zákona týkajícího se Nejvyššího soudu v podobě, v jaké je nyní,“ uvedl ministr Pelikán v dopise svému polskému protějšku. Pozastavuje se především nad obsazováním míst na Nejvyšším soudě pouze z vůle ministra spravedlnosti. Jak Pelikán dodal, nezávislá justice je totiž základem pro efektivní fungování celého systému.

Původní text ZDE.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský reformu soudů v Polsku tvrdě zkritizoval pro server iRozhlas.cz. „Jde o globální útok na justici a demokracii,“ uvedl s tím, že v zemi dochází k likvidaci nezávislosti soudní moci, a tím i jejího základního poslání – kontrole státu, ochraně práv a svobod občanů a ochraně demokracie.

„Argument, že soudy jsou pomalé, rozhodně nemůže ospravedlnit odstranění institutu nezávislé soudní moci a podřízení soudní moci těm dvěma zbývajícím mocem ve státě – tj. politickým mocem,“ podotkl mimo jiné Rychetský. Domnívá se také, že změny nejsou výsledkem klasického legislativního procesu. 

Své řekl Rychetský i k demokracii jako takové, kdy demokracie sama o sobě podle něj v sobě neobsahuje dostatečné záruky své ochrany a je schopná sama sebe zničit. „To, co se v Polsku děje, je skutečně zneužití většinové zastoupené jedné politické strany v obou komorách parlamentu směřující právě k likvidaci třetí moci ve státě, respektive jejímu podřízení těm dvěma mocem, které jsou konstituovány na politickém principu,“ dodal.

Změny v Polsku v těchto dnech tvrdě prosazuje vláda strany Právo a spravedlnost. Rychetský se však obává, že obdobné nebezpečí jako v Polsku či v Maďarsku po nástupu premiéra Viktora Orbána je jistou chorobou a nemocí naší civilizace. „Mnohem radikálněji a extrémněji se projevuje v postkomunistických zemích než třeba v Belgii a klasických demokraciích,“ dodal Rychetský. Závěrem však poznamenal, že je pevně přesvědčen, že Českou republiku tento osud nečeká.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako druhá světová? To ne. „Prostě to přečetl.“ Holec se pustil do prezidenta

9:55 Jako druhá světová? To ne. „Prostě to přečetl.“ Holec se pustil do prezidenta

Je mi smutno z toho, jaká intelektuální bída je naším prezidentem. I to jsou slova politického komen…