Penzijní systém hezky funguje v Norsku. Jenže my nemáme tu naftu, povzdechl si vládní poradce přes penze

07.05.2014 22:26

Sociolog profesor Martin Potůček byl ve středu jmenován do čela vládní komise pro reformu penzijního systému. Jeho úkolem by mělo být zrušení druhého pilíře, zavedeného ministrem Drábkem, a zreformování celého systému, aby naplňoval jak podmínku solidarity, tak zásluhovosti.

Penzijní systém hezky funguje v Norsku. Jenže my nemáme tu naftu, povzdechl si vládní poradce přes penze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček

„Česká společnost dohodu, která by znamenala stabilizaci důchodového systému, potřebuje,“ zahájil své vystoupení ve večerních Událostech, komentářích ČT profesor Potůček.

Komise podle něj vznikla na základě koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády, takže by měla mít přinejmenším podporu vlády. Fakt, že do komise zve i opozici, je podle něj ukázkou, že se současná vláda poučila z chyb vlád předchozích, které s opozicí nekomunikovaly.

Druhý pilíř systému by podle něj měl ukončit svou činnost ke konci roku 2015. „Druhý pilíř rozhodně nebyl dobrý nápad,“ uvedl k tomu Potůček. Sám jej prý často kritizoval a s jeho zrušením rozhodně nemá problém.

Komise podle něj chce nadále sledovat jak princip zásluhovosti, tak i princip solidarity. „Ten systém znevýhodňuje některé skupiny obyvatel. A ve chvíli, kdy některé skupiny pociťují nespravedlnost, tak se méně ztotožňují s celou společností,“ vysvětloval profesor, proč je třeba dbát solidárního aspektu systému.

Princip zásluhovosti by podle něj měl být oproti současné podobě prvního pilíře posílen. Je však třeba zachovat elementární jistotu pro každého důchodce.

K tomu jsou však třeba peníze a penzijní systém je v minusu již nyní. Potůček zmínil, že by systém měl být financován z jiných zdrojů. Je podle něj třeba zohlednit například výrazně slabší příspěvky živnostníků do sociálního systému. Současný model je podle něj neudržitelný.

Podle Potůčka byla v devadesátých letech neobyčejně odvážná myšlenka, že by se do penzijního systému odváděly příjmy z privatizace, která se ale nepodařila zrealizovat. „V Norsku to tak funguje. Jenže my k tomu bohužel nemáme tu naftu,“ povzdechl si na závěr sociolog.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…