Perličky na podpisových arších: Bobošíkové dali hlas mrtví lidé, Okamurovi zase neexistující

24.11.2012 11:38

Chybně uvedené údaje a neexistující lidé, to jsou podle serveru iDnes.cz dva nejčastější důvody, proč ministerstvo vnitra neuznalo podpisy na podporu prezidentských kandidátů. Řada z nich dokonce měla podpisy od lidí, kteří byli v době sběru již po smrti. Po pátečním dokončení kontroly hlasů tak vypadli z boje o Hrad hned tři kandidáti. Přepočet, který prováděl úřad ministerstva vnitra ale budí pochyby v řadách expertů a matematiků. Podle nich mělo vnitro chybné hlasy ze dvou kol zprůměrovat, a ne sečíst.

Perličky na podpisových arších: Bobošíkové dali hlas mrtví lidé, Okamurovi zase neexistující
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý odstartoval podpisovou kampaň pro svou prezidentskou kandidaturu

O největší počet hlasů přišel senátor Tomio Okamura, tomu ministerstvo seškrtalo téměř polovinu všech podpisů, které sesbíral. Z náhodně vybraných osmi a půl tisíc podporovatelů 1 835 lidí neexistovalo. Zejména kvůli podpisům, u nichž se ministerstvu nepodařilo ověřit jejich autora, klesl pod povinných padesát tisíc počet podpisů i Janě Bobošíkové a Vladimíru Dlouhému.

Některé podpisy ministerstvo neuznalo, protože se vyskytly víckrát. Tento problém se týkal hlavně Bobošíkové, v jejímž testovacím vzorku se objevilo 337 duplicitních podpisů. "Rekord" drží tato kandidátka i v počtu zesnulých příznivců.

Nesrovnalosti se ale týkaly i kandidátů, které nakonec škrtání neohrozilo. Vyřazení více než dvaceti tisíc podpisů postihlo i Jana Fischera nebo Miloše Zemana. Ani jeden si s tím však těžkou hlavu dělat nemusel, celkově se jim podařilo shromáždit přes sto tisíc podpisů.

Jak se počítalo?

Ze samotného ověřování byly předem vyloučeny ty podpisy, u nichž některé údaje nebyly správně vyplněny nebo zcela chyběly. Následně byl u každého kandidáta vybrán náhodný vzorek o velikosti osmi a půl tisíce kompletních podpisů.

Dále systém ověřoval, zda uvedené podporovatele lze najít v evidenci nebo registru obyvatel. Pokud ne, systém takovou osobu vyřadil. Pokud poměr chyb v prvním vzorku překročil tři procenta, stejný proces se zopakoval v dalším shodně početném vzorku.

Bobošíková by pokračovala

Nakonec úředníci procenta chybných hlasů z obou kol kontroly sečetli a vyškrtli je z celkového počtu podpisů každého kandidáta. A právě metoda součtu je podle mnohých chybná. Matematici a experti uvádějí, že chyby se měly zprůměrovat. V tom případě by z volby nevypadla Jana Bobošíková, která by povinnou hranici těsně překročila.

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci

Vladimír Dlouhý

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta ČR v roce 2013
  • mimo zastupitelskou funkci

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…