Plán boje proti nezaměstnanosti připraví společně víc resortů

23. 3. 2014 17:54

Na přípravě plánu boje proti nezaměstnanosti bude nejspíš společně pracovat několik resortů, nejen Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už kvůli tomu chystá tým, v němž budou kromě lidí z jejího úřadu i zástupci ministerstev školství a průmyslu. O potírání nezaměstnanosti se svými poradci, se šéfkou resortu práce a s jejím předchůdcem Františkem Koníčkem debatoval v sobotu v Lánech i prezident Miloš Zeman.

Plán boje proti nezaměstnanosti připraví společně víc resortů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

„Řešení nezaměstnanosti není jen záležitost Ministerstva práce a sociálních věcí. Týká se to tak trochu každého resortu. Resortismus bychom měli opustit. Bez úzké koordinace se nic nevyřeší," míní ministryně práce. Svůj záměr představila i na sobotní schůzce s hlavou státu. Výsledkem práce týmu by měla být nová strategie, podle níž by Česko mělo postupovat v boji s vysokou nezaměstnaností. Plán by měl obsahovat konkrétní kroky.

ČR zažívá rekordní nezaměstnanost. Vrcholu dosáhla v lednu, kdy úřady evidovaly 629.300 lidí bez práce. V únoru počet klesl o téměř 4000. Druhý měsíc roku bývá obvykle horší než ten první, letos situaci ale zlepšila mírná zima. Úřad práce očekává, že v dalších měsících nezaměstnaných ještě ubude, a to hlavně díky sezonním pracím. Podle analytiků nastává ale také pomalé oživení ekonomiky, výraznější posun by však mohl být vidět prý spíš až příští rok.

Marksová už v pátek řekla, že bude usilovat třeba o další posílení úřadů práce. Ty před dvěma lety začaly vyplácet všechny dávky, nestíhaly se pak plně věnovat problematice nezaměstnanosti a zprostředkování míst. Počet úředníků se proto začal zvedat už loni, celkem mělo nastoupit 700 lidí. Ještě jich tak nyní zbývá přijmout 66. Marksová by ráda prosadila, aby do úřadu přišlo ale ještě několik stovek dalších pracovníků.

Víc peněz z rozpočtu i z EU by mělo podle plánů putovat do programů, díky kterým vznikají místa. Firmy tak třeba získávají příspěvky na mzdy přijatých mladých, kteří nemohli najít místo. Upravit podle potřeb trhu práce by se mohlo i vzdělávání a profesní příprava. Úřady práce by měly také začít víc komunikovat s podniky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

17:55 Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

Údajně není pravda, že by sociální demokraté na svém jednání ústředního výkonného výboru v Hradci Kr…