Plať, kandidáte. Kdo chce jít do voleb s Babišem, má doporučeno vytáhnout peněženku

23.07.2014 7:12

Lídři do komunálních nebo senátních voleb za hnutí ANO musejí sáhnout hluboko do kapsy. Centrála strany Andreje Babiše deseti prvním kandidátům v Brně zaslala nezávazné doporučení, aby do stranické pokladny přispěl každý z nich částkou sto tisíc korun. Někteří se ale rozhodli věnovat na kampaň až 1,5 milionu. Píše o tom MF Dnes. Nutno dodat, že podíl kandidátů na financování volební kampaně probíhá i v jiných politických stranách.

Plať, kandidáte. Kdo chce jít do voleb s Babišem, má doporučeno vytáhnout peněženku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference hnutí ANO

Brněnští politici ANO tvrdí, že darované peníze jsou pouze dobrovolným příspěvkem a nemají nic společného s předním místem na kandidátce. „Kandidátka byla sestavená mnohem dříve, než byl jasný rozpočet kampaně a než jsme se o příspěvcích vůbec začali bavit. Všichni peníze věnují dobrovolně," tvrdí šéf brněnské buňky ANO Marek Janíček. On sám je dvojkou na kandidátce a ze svého poslal 200 tisíc korun.

Jak MF Dnes píše, Janíček kvůli svému příspěvku strádat nebude, úspěšně provozuje obchody s náhradními autodíly. Podobně je na tom také čtyřka kandidátky Richard Mrázek. Ten před dvěma lety prodal vodohospodářskou firmu Arko technology. Na kampaň je připraven dát 1,5 milionu korun.

Politici ANO ukazují na výhody takovýchto příspěvků

To, že se v čele kandidátky objevili úspěšní podnikatelé či manažeři, je prý pouze náhoda. „Transparentně získáváme finance, aniž bychom za to museli být vděční nějakým sponzorům a připravovali se o nezávislost," ukazuje na výhodu takového financování Petr Vokřál, kandidát na brněnského primátora.

Deník ale upozorňuje, že hranice mezi nezištnou podporou strany a racionální investicí může být velmi tenká, a ukazuje na případ Kamila Jankovského, který před volbami do Poslanecké sněmovny daroval straně Věci veřejné tři miliony korun a následně se stal ministrem pro místní rozvoj.

Ústavní právník Jan Kysela poukazuje na to, že pokud by se za umístění na kandidátce, tedy za právo účastnit se politického života, mělo platit, byl by to z pohledu Ústavy problém. Nicméně politici ANO ubezpečují, že o nic podobného se nejedná. Nakonec v minulosti podobný postup zvolili i lidovci či TOP 09.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…