Platí je královsky, ale oni nehlasují. Mezi absentéry vede ČSSD

29. 6. 2011 8:52

Ve sněmovně sedí 200 poslanců, z nichž velkou většinu veřejnost vůbec nezná. Ani jménem, ani tváří. Oni ale ve velké většině pracují spíše pečlivě a pilně hlasují. Naopak mezi poslanci, kteří nehlasují skoro vůbec, nalezneme mnoho povědomých jmen. Vede mezi nimi ČSSD.

Platí je královsky, ale oni nehlasují. Mezi absentéry vede ČSSD

V žebříčku "top 10" nejméně hlasujících poslanců (za rok 2010), který sestavil server kohovolit.cz, pochází z ČSSD rovná polovina. Na těchto místech ale nalezneme rovněž dva ministry - Karla Schwarzenberga, jehož druhé místo ospravedlňují časté zahraniční cesty, které vyplývají z jeho pozice ministra, a Jiřího Pospíšila.

Zdaleka nejméně hlasoval poslanec Petr Jalowiczor z ČSSD. U něj je ale důvodem velmi vážná nemoc - dokonce prý s poslaneckým klubem řeší, že svůj mandát složí. Také další dva poslanci z první čtyřky absentérů (Josef Smýkal z ČSSD a Jan Farský z TOP 09) ve sněmovně chyběli kvůli nemoci.

Páté místo obsadil jihomoravský hejtman Michal Hašek, který má vlastní vysvětlení. "To, že nehlasuji pro vládní návrhy zákonů, neznamená, že nejsem a nepracuji v Poslanecké sněmovně," napsal serveru Týden.cz v textové zprávě.

Absentéry budeme řešit, slíbil Tejc

V první dvacítce je poslanců ČSSD ještě šest, mezi nimi například i Jan Hamáček, Vítězslav Jandák, David Rath, Lubomír Zaorálek či Milan Urban. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se umístil na pozici číslo 23.

"Určitě to bude předmětem hodnocení činnosti klubu. V případě skutečných absentérů na ně budeme apelovat, aby změnili svůj pracovní režim tak, aby se mohli jednání účastnit," slíbil místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Pospíšil: Někdo musí zákony navrhovat

Ministr Pospíšil zdůvodňuje svou absenci ve sněmovně ministerskou pracovní náplní. "Řídím dva resorty, a podíváte-li se na množství zákonů, které spravedlnost během posledního roku navrhla, pak jsme jedni z nejaktivnějších," řekl Pospíšil alias ministr spravedlnosti a šéf legislativní rady vlády. "Někdo zákony připravuje, někdo o nich hlasuje."

Z Pospíšilovy ODS je ve dvacítce absentérů ještě pět poslanců (Pavel Drobil, , šéf strany premiér Petr Nečas skončil na 21. místě.

Pilní topkaři a komunisté

TOP 09 má mezi absentéry (kromě jmenovaných poslanců) další dva (Jiřího Bessera (11.) a Miroslava Kalouska (19.)). Kromě toho má ale strana jiný prim - patří jí první tři místa poslanců, kteří hlasovali nejčastěji (Patricie Kotalíková, Rudolf Chlad, Luděk Jeništa).

Nejpilnější poslankyní byla v roce 2010 Patricie Kotalíková. "Vše je o organizaci času," řekla deníku Blesk skromně. "Jelikož ženy většinou kloubí práci s rodinou, mají v tomto směru větší zkušenosti. Když už člověk něco dělá, měl by to dělat pořádně."

TOP 09 v horních příčkách mezi pilnými střídají poslanci KSČM, z nichž nejčastěji hlasují Vladimír Koníček a Marta Semelová. Nejpilnější z ODS jsou Jiří Šulc, Miroslav Jeník a Ivana Řápková. ČSSD se objevuje až na 20. příčce - Jiří Petrů.

Čtěte:

Majetkový striptýz politiků začal: Kožichy, auta a miliony

Korte při hlasování o nedůvěře zpíval. To se nesmí, křičela opozice

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO, které může zásadně ovlivnit kampaň. Šéf Pirátů Bartoš tam stojí v hodně zvláštní společnosti

19:48 FOTO, které může zásadně ovlivnit kampaň. Šéf Pirátů Bartoš tam stojí v hodně zvláštní společnosti

Voliči rozhodnou v pátek a sobotu, koho do Sněmovny pošlou, už nyní je však bráno za hotovou věc, že…