Po letech to leze ven: Takto to prý Američané měli s Usámou bin Ládinem

11.05.2015 15:11

Při likvidaci šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina pomáhaly pákistánská armáda i tajná služba. Tvrdí to známý americký investigativní novinář Seymour Hersh s odvoláním na nejmenované vysoce postavené pracovníky tajných služeb. Washington dosud uváděl, že akci z května 2011 podnikl sám, bez vědomí pákistánských úřadů. Bin Ládin prý v době akce nebyl na útěku, ale ve skutečnosti byl v zajetí pákistánské vojenské zpravodajské služby.

Po letech to leze ven: Takto to prý Američané měli s Usámou bin Ládinem
Foto: CircleBakote.com
Popisek: Dům Usámy bin Ládina v Pákistánu

Hersh viní amerického prezidenta Baracka Obamu z řady lží. Při přípravě a provedení zásahu americké elitní jednotky proti bin Ládinovi totiž pákistánská armáda a tajné služby hrály významnější roli, než se dosud vědělo, tvrdí Hersh v magazínu London Review of Books.
 
Nejhledanější terorista světa byl zastřelen 2. května 2011 při rozsáhlé razii elitních jednotek amerického námořnictva Navy SEALs v domě v Abbottábádu na severu Pákistánu.
 
Držitel Pulitzerovy ceny Hersh tvrdí, že Američané měli při zásahu oficiální podporu ze strany Pákistánu. "Nejočividnější lží" podle něj bylo tvrzení, že dva nejvýše postavení představitelé pákistánské armády, tedy náčelník generálního štábu a šéf vojenské zpravodajské služby ISI, o americké akci nevěděli.
 
Bin Ládin se navíc údajně v Pákistánu v době zásahu neskrýval, jak prohlašovala americká vláda. Ve skutečnosti ho prý ISI v Abbottábádu od roku 2006 držela jako zajatce, kterého využívala v úsilí o utlumení činnosti Talibanu a Al-Káidy.
 
Hersh tvrdí, že Spojené státy zaplatily jednomu bývalému pákistánskému zpravodajci 25 milionů dolarů (téměř 615 milionů korun) za prozrazení přesného místa pobytu bin Ládina. Washington naopak tvrdil, že bin Ládina našla díky sledování jeho tajného kurýra.
 
Bílý dům také podle Hershe lhal, když tvrdil, že by bin Ládina dopadl živého, pokud by to šlo. Podle oficiální verze se při zásahu strhla přestřelka. "Žádná přestřelka nebyla; když pronikali do areálu, ochranka z ISI byla pryč," píše Hersh.
 
Bílý dům podle něj nemluvil pravdu ani o osudu bin Ládinova těla. Nebylo prý pohřbeno do moře, jak Washington tvrdil. "Pozůstatky, včetně jeho hlavy, která v sobě měla jen několik děr od kulek, byly vhozeny do pytle a během návratu vrtulníku do Džalalabádu byly některé části těla vyhozeny nad pohořím Hindúkuš - tak to alespoň tvrdily SEALs," napsal Hersh s odvoláním na svůj zdroj.
 
Žurnalista tvrdí, že hlavním americkým zdrojem jeho informací je nejmenovaný vysoce postavený pracovník amerických tajných služeb obeznámený se zásahem proti bin Ládinovi. Informace mu prý potvrdili také dva dlouholetí poradci amerického velitelství pro speciální operace SOCOM. Hovořil prý také se zdroji "uvnitř Pákistánu".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …