Počet migrantů přes makedonskou hranici roste. Hovoří český policista, který tam pomáhá

11.06.2019 22:53

Už 26. kontingent českých policistů pomáhá v Severní Makedonii střežit hranice Evropské unie. V zemi se od února 2016 vystřídalo více než tisíc policistů. Čtyřicetičlenné skupiny se střídají zpravidla po šesti týdnech. Ta současná v Severní Makedonii působí čtyři týdny a ve 152 případech zachytila 1 024 migrantů. Oproti loňskému roku dochází k nárůstu cizinců, kteří se snaží nelegálně přejít hranice země. Novinářům to dnes na místě řekl člen kontingentu, major Marek Volný z cizinecké policie Moravskoslezského kraje.

Počet migrantů přes makedonskou hranici roste. Hovoří český policista, který tam pomáhá
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

„Chodíme kontrolovat státní hranici, oplocení. Působíme v táboře Vinojug (přijímací centrum pro migranty ve městě Gevgelija na hranici s Řeckem – pozn. ČTK), působíme samozřejmě přímo i ve městě nebo na dálnici. Podílíme se na pátrací, vyhledávací činnosti. Když detekujeme nějaké cizince, podílíme se na tom zajištění,“ popsal činnost policistů Volný.

Policisty Česko vyslalo v době vrcholící migrační krize, kdy přes Řecko a další balkánské země proudily statisíce uprchlíků hlavně do Německa.

„Patrola je složená z jednoho makedonského policisty a ze dvou českých policistů. Využíváme naše vozidla, naši techniku. Jsme tady nápomocni ve všech činnostech, které jsou nám kladeny za úkol tady přímo na místě,“ doplnil.

Pokud jsou migranti zajištěni v terénu, přijede eskortní vozidlo, které cizince odveze do přijímacího střediska. „Tam je zjišťována jejich identita. Pak už jsou v režii makedonské policie,“ vysvětlil policista.

Většina cizinců, kteří nelegálně vstoupí na území Severní Makedonie, nemá žádné doklady. Přecházejí zelenou hranici, využívají ale také vlaky a autobusy. „To vše je obsahem naší práce, abychom to zkontrolovali,“ poznamenal Volný. Zásahy jsou podle něj náročné i vzhledem k vysokým teplotám.

Nejčastěji zadrženými migranty jsou občané Pákistánu, Afghánistánu, Indie, ale také Afričané. „Řádově chytáme desítky osob v denní i noční době. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce dochází k nárůstu počtu cizinců,“ uvedl Volný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…