Podívejte se, kdo si říká o to být francouzským prezidentem

08.04.2016 15:50

Ve Francii se rýsuje její budoucí prezident. Je jím Emmanuel Macron, vcelku nedávno dosazený ministr hospodářství, který se rozhodl založit vlastní politické hnutí, jež se vymezuje proti pravici i levici a jde si vlastní cestou. „En Marche!“ neboli „Pochodem vpřed!“ už si však získalo svoje kritiky, kterým vadí Macronův egoismus. Zkratka hnutí je totiž totožná s jeho iniciály. Informuje The Independent.

Podívejte se, kdo si říká o to být francouzským prezidentem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Sídlí přímo naproti Eiffelově věži

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron se stal samozvaným mesiášem, jehož cílem je zachránit Francii. Před čím, to není zřejmé, jeho nově založené politické hnutí En Marche! má však jasný plán. „Odemknout nevyužitou energii a ducha Francie.“

Macron, kterému je 38 let a jehož mentorem je současný prezident Francois Hollande, tvrdí, že neplánuje příští rok kandidovat na prezidenta. V roce 2022 však již možná ano. A kdyby náhodou Hollande kandidovat nechtěl, tak zřejmě bude kandidovat i příští rok.

Podle kritiků i kolegů je však Macron „opilý vysokým míněním o své osobě plynoucím z průzkumů, a vydal se tak na politický ego-trip“. Poukazují také na to, že zkratka jeho hnutí zároveň představuje jeho vlastní iniciály.

Macron byl dvacet měsíců zpátky dosazen na místo ministra hospodářství a průmyslu a od té doby prosazuje reformní, tržní sociální demokracii. Není však žádným socialistou a svoje hnutí nepovažuje za politickou stranu.

Za svou funkci si nadělal již mnoho přátel i nepřátel svým pokrokovým smýšlením. Trvá na tom, že digitálnímu světu je třeba vyjít vstříc a společnosti jako Amazon či Uber vidí spíše jako příležitost než jako překážku.

Ve zkostnatělé francouzské politické sféře pak působí jako nový vítr, podle mnohých však šlape svým starším kolegům na kuří oka, což z něj dělá nepohodlnou osobu. Jeho největším nepřítelem je zřejmě současný premiér Manuel Valls, který zastával pozici tváře reformní levicové politiky před ním.

Sám Macron má za sebou lehce netradiční minulost, ve svých 16 letech si začal se svojí učitelkou francouzštiny Brigitte Trogneuxovou, aby si ji o deset let později vzal za ženu. Nyní s ní má děti, ona však má již vnoučata, tudíž je technicky vzato již dědečkem. Zároveň ji ustanovil svou neplacenou poradkyní.

Plány jeho hnutí En Marche! jsou však zatím nejasné a vágní, tvrdí pouze, že jeho snahou je najít nové nápady a použít dosud nevyužitou zásobu francouzské energie. Sám se však pasoval do role budoucího velkého politika Francie a málokdo mu v tom může zabránit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…