"Vzhledem k tomu, že žádná dohoda není na stole, považujeme za předčasné řešit otázku toho, kde a kdy se taková dohoda podepíše. Pokud by se tak stalo právě v Praze, tak bychom to samozřejmě uvítali," uvedla Valentová. K tomu, zda ministerstvo usiluje o to, aby se smlouva podepsala v Praze, se Valentová vyjádřit nechtěla. Zopakovala, že prvním krokem je to, aby se dohoda o příměří vůbec zrodila.
Tento názor českého ministerstva sdílí také někteří čeští politici, kteří se zabývají zahraniční politikou. Podle europoslance za hnutí ANO Pavla Teličky je skoro jedno, kde se dohoda podepíše. "Koncentrace na místo podpisu mi přijde skoro absurdní," uvedl v textové zprávě pro ČTK. Telička považuje za důležitější, aby se situace v Sýrii co nejdříve uklidnila, a to i za přispění Česka.
Podobně uvažují také předseda ODS Petr Fiala nebo nově zvolený první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ani pro ně není podstatné, aby se Syřané usmířili právě v Praze. Problém vidí všichni tři politici v tom, jakou roli by v budoucím vývoji v Sýrii měl hrát současný prezident země Asad.
Podle Fialy je důležité, aby měla Sýrie perspektivu mírového rozvoje. "To však není za přítomnosti Asadova režimu možné," míní šéf občanských demokratů, který se během akademické kariéry zabýval také mezinárodními vztahy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa