Podle německého ministra zahraničí se problém s uprchlíky nevyřeší bez stabilizace Libye

27.04.2015 13:28

Dokud se nepodaří stabilizovat situaci v Libyi, nezastaví se proud uprchlíků, který míří z Afriky do Evropy. Uvedl to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v rozhovoru, který přineslo aktuální číslo týdeníku Der Spiegel. Vinu na současné situaci podle něj mají i politici, kteří schválili vojenský zásah proti bývalému libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu, aniž promysleli dopady takového kroku. Nepřímo tak kritizoval tehdejší postup některých zemí NATO, jejichž vzdušné síly vojensky zasáhly proti Kaddáfího režimu.

Podle německého ministra zahraničí se problém s uprchlíky  nevyřeší bez stabilizace Libye
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Summit EU minulý týden rozhodl ztrojnásobit prostředky pro záchranné operace ve Středozemním moři. Představitelé evropských států tak reagovali na nedávné námořní neštěstí, při němž u libyjských břehů přišlo o život až 900 lidí, kteří se snažili na lodi utéct do Evropy.

"Námořní záchranné operace je nutné okamžitě zlepšit, s tím nemůžeme otálet," řekl Steinmeier. "Situace se ale rozhodujícím způsobem zlepší jen tehdy, když se podaří stabilizovat Libyi," zdůraznil.

Rozdělení Libye na dvě části prý situaci nevyřeší

"Libye je stát v pokročilém stadiu rozpadu," podotkl německý ministr. Rozdělení země na dvě části by však podle něj situaci nevyřešilo. "Počet skupin, které v Libyi hrají o moc, je příliš vysoký," uvedl a apeloval přitom na to, aby evropské země podporovaly snahu OSN o dosažení smíru mezi jednotlivými libyjskými frakcemi.

Steinmeier prohlásil, že současná situace je přímý důsledek vojenského zásahu proti Kaddáfího režimu, který v roce 2011 schválila Rada bezpečnosti OSN, Německo se však tehdy zdrželo hlasování. "Kaddáfího vláda byla zločinným režimem. A nikdy jsem nepochyboval o tom, že se vojensky podaří Kaddáfího vraždění a jeho vládu ukončit. Ale politicky to nebylo vůbec připraveno," řekl šéf německé diplomacie.

Boje mezi mocenskými centry vytváří prostor pro IS

"Rozbití politického uspořádání v Libyi, aniž bychom uvažovali o dalších krocích, vyvolalo mnoho problémů, jimž dnes musíme čelit. A proudy uprchlíků jsou jen jeden z nich. Konflikt mezi soupeřícími mocenskými centry vedený po zuby ozbrojenými milicemi vytváří mocenské vakuum, do něhož se stále víc tlačí teroristé z Islámského státu," řekl Steinmeier.

Vojenskou operaci proti Kaddáfího režimu v Libyi vedly především britské, francouzské a americké vzdušné síly. Česká republika sice uvítala rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, které vojenský zásah umožnilo, sama se však do operací nezapojila. Praha také ve srovnání s řadou států EU dlouho váhala s uznáním povstalců bojujících proti Kaddáfímu za legitimní libyjskou vládu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…