Podle vědců je výsledek klimatické konference pro Česko velkým závazkem

13.12.2015 6:04 | Zprávy

Výsledek pařížské konference OSN o ochraně klimatu je velkým závazkem pro Českou republiku. Podle vědců a ekologů, které dnes oslovila ČTK, by vláda měla co nejdříve schválit antifosilní zákon a prosadit jej v Parlamentu. Ještě více by se měly podporovat domácí obnovitelné zdroje a začít odstavovat uhelné elektrárny. Pařížská dohoda je podle expertů příležitostí pro rozvoj nových technologií, inovací a podnikání. Je ale potřeba postupovat rychle, politici i národ mají brát výsledek konference a její závazky vážně, shodli se experti.

Podle vědců je výsledek klimatické konference  pro Česko velkým závazkem
Foto: Vlada.cz
Popisek: Bohuslav Sobotka se zúčastnil klimatického summitu v Paříži

ČR by měla podle profesora ekologie Bedřicha Moldana učinit jakýsi vnitřní obrat. "V efektivitě využívání energie zatím naprosto zaostáváme. Aby prostě zejména ministerstvo průmyslu se na to zaměřilo a ne, aby pan (ministr) Mládek pořád dával návrhy na prolomení limitů (těžby uhlí). Vláda nějak na tyto výzvy příliš neslyší," řekl ČTK Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí na Univerzitě Karlově.

Za 15 let přestat používat fosilní paliva? V ČR těžko

"Vláda musí odepsat všechny zásoby uhlí a přijmout antifosilní zákon. Zemní plyn a ropu snížit alespoň na třetinu do roku 2030," reagoval fyzik Jan Hollan z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Poukázal na prohlášení světových vědců, aby do roku 2030 Evropská unie přestala používat fosilní paliva. Těžko si ale lze podle něj představit, že toho ČR docílí, může se o to však pokusit.

Ministerstvo životního prostředí podle mluvčí Petry Roubíčkové antifosilní zákon podporuje, materiál již projednala tripartita. "Předpokládáme, že se po Novém roce dostane na program schůze vlády," řekla dnes ČTK. ČR v současnosti produkuje přibližně 12 tun emisí oxidu uhličitého (CO2) ekvivalentu na osobu ročně, cílem podle ministra Richarda Brabce je toto číslo výrazně snížit a přiblížit se průměru EU, což je sedm tun CO2 ekvivalentu na obyvatele. Vláda podle Brabce chystá řadu opatření vedoucích ke snížení emisí skleníkových plynů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčte. U vás tolerujete nacistické Waffen-SS. Rána z Ficova Smeru Kallasové

11:40 Mlčte. U vás tolerujete nacistické Waffen-SS. Rána z Ficova Smeru Kallasové

Účast slovenského premiéra Roberta Fica na oslavách vítězství nad fašismem v Moskvě vyvolala v Evrop…