V tomto týdnu Českem otřásla tragédie ve Žďáru nad Sázavou, kde duševně narušená žena ubodala šestnáctiletého studenta. Mnozí lidé si kladou otázku, proč byla žena propuštěna z ústavní léčby. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) připustila, že soud mohl pochybit. Proti takové narážce se ohradili sami soudci. V nedělních Otázkách Václava Moravce proti sobě zasedly právě paní ministryně a nová prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová.
Není rozhodování soudů spíše formálním aktem?
„Podle toho, co jsem nastudovala, že ten soud probíhal velmi rychle, když překvalifikoval ústavní léčení na ambulantní léčení,“ podotkla ministryně na adresu Okresního soudu v Opavě. Má prý k dispozici i spis jiné soudkyně, která prý v obdobném případě postupovala obezřetněji. Podobnou rozdílnost považuje Válková za nevhodnou, podle jejího názoru by se to mělo ujednotit. V tuto chvíli prý šéfka resortu prověří desítky podobných případů, aby se nakonec rozhodla, jak se zachová právě ve žďárské kauze. Bude přitom mít na mysli i dobrou pověst justice.
Válková si posteskla také nad tím, že v Česku schází legislativa upravující zacházení s osobami, které nejsou nepodobné útočníci ze Žďáru. Na to prý upozorňovala ještě v roli expertky, když ministryní nebyla. „Je třeba okamžitě zlepšit ochrannou ambulantní péči. Na žďárském případu vidíme, že vůbec nevíme, jak ambulantní léčba probíhala. Já si kladu otázku, kdo tedy udělal chybu, ale ne proto, abych ho potrestala,“ podotkla ministryně. Tuto otázku si klade, aby systém zlepšila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp