Podrobnosti: Ivana Langera prý zadrželi v luxusní pražské ulici. A možná je prý všechno trochu jinak

13.10.2015 14:12 | Zprávy

Policejní protikorupční útvar dnes od rána zasahuje na řadě míst republiky kvůli podezření z korupce. Mezi zadrženými je dle Práva také bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Od začátku se spekulovalo o tom, že zásah souvisí s kauzou prodeje solární elektrárny v jihočeském Ševětíně skupině ČEZ. Tuto kauzu podrobně zmapoval před několika dny časopis Respekt. Později ale server Neovlivní.cz perem své šéfky Sabiny Slonkové uvedl, že Langrovo zadržení a domovní prohlídky v jeho pražské i olomoucké nemovitosti souvisí nikoli se solární elektrárnou, ale s Langerovými kontakty a aktivitami na Olomoucku.

Podrobnosti: Ivana Langera prý zadrželi v luxusní pražské ulici. A možná je prý všechno trochu jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer

Podle Respektu protimafiánský útvar policie ÚOOZ prověřuje zhruba stomilionovou sumu, která měla dorazit k jednomu ze dvou hlavních garantů stavby solární elektrárny v Ševětíně, olomoucké firmě IES Recycling. Tyto peníze detektivové podle informovaných zdrojů Respektu zmrazili na účtech firmy kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za takzvané vícepráce na stavbě, které se však údajně ve skutečnosti nestaly.

Celý text je ZDE

Celý případ je poměrně složitý. Podle zjištění Respektu totiž tři bývalí majitelé druhého garanta a dodavatele projektu, kterým byla firma Mapro, tvrdí, že podle jejich názoru neměla při stavbě solárního parku firma IES Recycling „jinou faktickou roli“, než aby si z projektu stahovala část peněz, a to buď za různé ve skutečnosti nerealizované dodávky, nebo za práce odvedené Maprem. Desítky milionů korun také měly podle nich odcházet ze samotného Mapra, a to například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí bývalý místopředseda ODS a exministr vnitra Ivan Langer.

Majitelé prodávající firmy nebyli nikdy zveřejněni

Projekt elektrárny v jihočeském Ševětíně vznikl před šesti lety. Patřil k prvním ze série obřích fotovoltaických parků, který polostátní gigant ČEZ koupil. Obchod oznámil ČEZ na silvestra 2009, ovšem jediné, co k transakci řekl, bylo, že prodávajícím projektu i pozemků je neznámá firma Gentley. Kupní cena ani majitelé firmy s anonymními akciemi nikdy nebyli zveřejněni. Později pouze vyšlo najevo, že celý projekt i se stavbou na klíč vyšel ČEZ na téměř tři miliardy korun.

Kdo úplně na začátku za Gentley stál a dal dohromady pozemky i velkou část projektu, ani teď není jasné, před koncem roku 2009, ještě před prodejem do rukou ČEZ, ale firmu převzala pražská společnost Energy Home System (EHS). Tu z poloviny ovládali stejní tři majitelé jako firmu Mapro, mezi nimiž byl hlavní postavou Jan Fišer, druhá polovina EHS patřila podnikateli se silničními radary a váhami pro kamiony Milanu Bednářovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…