Policie zadržela Davida Ratha

15.05.2012 8:46

Policisté v pondělí večer zadrželi středočeského hejtmana a také poslance Davida Ratha z ČSSD. Spolu s Rathem kriminalisté zadrželi další čtyři muže a tři ženy. Dopoledne pak policisté prohleddali Rathovu kancelář v budově hejtmanství v Praze. Rath pak byl během dne obviněn. Podle médií byl dopaden při přebírání několikamilionového úplatku, hovoří se až o sedmi milionech. V takovém případě by mu hrozilo až dvanáctileté vězení.

Policie zadržela Davida Ratha
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: David Rath je převážen do litoměřické vazební věznice

„Já mohu pouze říci jednu věc, a to tu, že náš útvar od včerejšího dne provádí rozsáhlou realizaci, a my ji nebudeme komentovat, neboť si jakékoliv informace v této věci vyhradila náměstkyně krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová. Nic jiného vám k této věci nemohu říci,“ řekl ParlamentnímListům.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Nemohl tak prozradit jakékoliv další podrobnosti, tedy ani to, zda bude David Rath obviněn, či na jak douho byl zadržen.

"Nemohu vám k tomu poskytnout žádné další informace," dodal Ibehej. Podle informací médií je ale Rath stále v policejní cele. Při zatčení měl u sebe údajně větší částku peněz.

Šéf zmiňovaného útvaru Tomáš Martinec nechtěl potvrdit ani základní informaci. Podle zjištění médií se má záležitost týkat veřejných zakázek. Zásah policistů v Rathově kanceláři v budově hejtmanství ale prý potvrdila redakci iDnes.cz i mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková a šéf středočeské sociální demokracie Richard Dolejš.

Podle serveru Aktuálně.cz byl Rath zatčen večer na ulici. U sebe měl prý finanční obnos v hotovosti. Server Českápozice.cz pak uvedl, že byl dopaden při přebírání až sedmi milionů korun. V takovém případě by mu podle trestného zákoníku hrozilo až dvanáctileté vězení."Ratha zadržela protikorupční policie a strávil noc v cele," dodal server.

Případ se netýká jen Středočeského kraje, ale i severních Čech

Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová později potvrdila, že bylo zadrženo celkem osm lidí - pět mužů, z toho jeden poslanec, a tři ženy. Zadržení jsou podle ní podezřelí z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. Policie podezírá současně i šéfy minimálně dvou stavebních firem, jednou z nich má být i společnost Konstruktiva.

"Někteří z nich jsou zatím stále jen podezřelými a policie je prověřuje, nebudeme proto zatím sdělovat bližší podrobnosti," řekla ČTK Bradáčová. Proč případ dozoruje ústecké zastupitelství nechtěla Bradáčová sdělit, jen naznačila, že se případ netýká jen Středočeského kraje, ale i severních Čech. Další informace k případu budou podle ní až ve chvíli, kdy budou obviněni všichni zadržení.

Odpoledne pak žalobkyně Bradáčová doplnila, že Rath je stále zadržen, nebude ale specifikovat, kde se nachází a ani to, z čeho je konkrétně obviněn. „Já bych se nerada vyjadřovala ke skutkovým okolnostem,“ vysvětlila Bradáčová. Potvrdila také to, že policie Ratha zastihla bezprostředně po spáchání trestného činu.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc ráno o Rathově zadržení ještě ráno nevěděl. "Poslanec má imunitu a může být zadržen jen bezprostředně po spáchání trestného činu," podivil se.

Rath: Policie zneužívá svou pravomoc

Sám Rath se již pro média vyjádřil v tom smyslu, že je obětí policejní šikany a jde o pokus likvidovat opozici. Policie pod vedením ministra Jana Kubiceho podle jeho názoru zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců.

Kubice ale nařčení odmítá. Podle jeho mluvčího Pavla Nováka je zcela vyloučeno, že by byla policejní akce jakkoliv zmanipulovaná a policie zneužila pravomoc. Je to naopak důkaz, že policie není v žádném područí.

Rath ale již řekl, že zvažuje rezignace na všechny funkce.

"Pokud ta situace bude opravdu vážná, jsem připraven jeho rozhodnutí a nabídku akceptovat," reagoval na to pro ČTK předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš a připomněl, že Rath patří mezi radikální odpůrce současné vlády a existuje podezření, že může jít o vyřizování účtů. "Budeme chtít od policie jasnou garanci, že nejde o politicky motivované zadržení," dodal.

Sobotka: Pokud bude Rath obviněn, měl by rezignovat

Co se týče vedení ČSSD, tak dnes ráno pro média někteří z vedení strany řekli, že je informace zaskočila. Prý o ní vůbec nevěděli. "Žádnými informacemi v této kauze nedisponuji, s Davidem Rathem jsem zatim nemluvil. Pokud došlo ke krokům ze strany policie, očekávám jejich rychlé veřejné vysvětlení a zdůvodnění," reagoval pro média v 9.00 ráno předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Později Sobotka pro Českou televizi uvedl, že pokud by byl někdo v případu z ČSSD obviněn, měl by pozastavit členství ve straně. Pokud podle něj bude obviněn právě Rath, mel by rezignovat na post hejtmana.

Anketa

Je David Rath vinný?

36%
64%
hlasovalo: 2040 lidí

„Je to pro mě čerstvá informace a překvapení. Dozvěděl jsem se to před chvílí z médií a vůbec neznám důvod, proč k tomu mělo dojít,“ reagoval hned ráno pro ParlamentníListy.cz na Rathovo zatčení náměstek středočeského hejtmana a senátor Marcel Chládek.

„Vím to jenom z internetu a žádné informace k tomu nemám,“ tvrdí pro Parlamentnílisty.cz místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. „Žádné podrobnosti ani důvod neznám,“ podotkl pro ParlamentníListy.cz středočeský poslanec Milan Urban.

"Dozvěděl jsem se tuto skutečnost z veřejných sdělovacích prostředků a nemám bližší informace. Věřím, že přílušné orgány činné v trestním řízení tuto věc řádně prošetří," uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič. Menšinová "vláda" ČSSD vládne ve Středočeském kraji s podporou KSČM.

Podle informací serveru iDnes.cz souvisí vyšetřování s evropskými dotacemi do nemocnice v Kladně. Případu se ale mají týkat i tendry v jiných středočeských krajských nemocnicích, například jde i o příbramskou nemocnici. Jak se navíc podařilo zjistit serveru Lidovky.cz, skupina měla organizovat i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku.

Oni je odposlouchávali

Podle informací serveru Lidovky.cz policisté už od podzimu monitorovali spolupracovníky hejtmana Ratha, a to především pomocí odposlechů. Detektivové pak čekali na situaci, kdy se budou předávat úplatky. Jedním z příjemců měl být prý i sám Rath.

Žalobkyně Bradáčová ale nepotvrdila, zda Rath byl zadržený při přebírání úplatku. „To nemohu potvrdit ani vyvrátit," reagovala pro Lidovky.cz Bradáčová.

Na soupisu obviněných je podle informací serveru Lidovky.cz exposlanec ODS a současný blízký Rathův spolupracovník Petr Kott, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a šéfové minimálně dvou soukromých stavebních firem.

Němcová souhlasila s vydáním Ratha

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová  (ODS) na krátkém brífinku dnes řekla, že dala v souladu s Ústavou ČR a také podle jednacího řádu Poslanecké sněmovny souhlas k tomu, aby byl David Rath vydán soudu. Rath byl podle ní zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu, tedy přímo při předávání peněz. A v takovém případě pak nemusí policie žádat sněmovnu o jeho vydání, ale jen o souhlas se zadržením, musí však bezodkladně informovat předsedkyni sněmovny.

 „Včera jsem byla požádána příslušným orgánem o zadržení poslance Davida Ratha v souvislosti se spácháním trestného činu,“ informovala dnes média Němcová, která znala již včera také to, z čeho je Rath a další zadržení podezřelí, tedy z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky.

„Poslanec Rath byl zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu. Vše je tak v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny,“ dodala Němcová s tím, že Informaci o svém rozhodnutí předala předsedovi mandátového a imunitního výboru, který žádost projedná a podá zprávu sněmovně. Sněmovna na své následující schůzi musí pak stíhání Ratha jen potvrdit.

"Dotyčný poslanec již byl obviněn, zatím nebudu říkat z jakého trestného činu," prozradila totiž pro média státní zástupkyně Lenka Bradáčová s tím, že osm zadržených osob je vyslýcháno ve spojitosti s páchání korupčních zločinů. Na světlo se také dostaly informace o tom, že policie dopoledne zasahovala v kladenské nemocnici, odkud si ze zaparkovaného auta odvezla batoh - podle některých mají právě v něm být důkazy.

Podmínky zadržení poslance nebo senátora jsou uvedeny v článku 27 Ústavy ČR, odstavce 5, kde se praví: „Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem. Nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.“

Byl ministrem a ostře se obouvá do vlády

Připomeňme, co o Davidu Rathovi víme. V roce 1995 založil Lékařský odborový klub (LOK) a v jeho čele se prezentoval jako ostrý kritik situace ve zdravotnictví a organizoval několik lékařských stávek. V listopadu 1998 se stal prezidentem České lékařské komory (ČLK) a zůstal jím až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005. Na ministerstvo zdravotnictví nastoupil už v říjnu 2005, kdy se stal prvním náměstkem s pověřením řídit úřad.

Jako lídr pražské kandidátky ČSSD byl v červnu 2006 zvolen do Poslanecké sněmovny, ve volbách v roce 2010 mandát obhájil. V říjnu 2008 byl zvolen do zastupitelstva Středočeského kraje a v listopadu se stal hejtmanem. Je lídrem ČSSD pro volby do středočeského zastupitelstva, které se budou konat letos na podzim.

Rath je také známý tím, že je nejviditelnějším a nejkontroverznějším poslancem ČSSD. Ve sněmovně hojně vystupuje, přičemž často volí ostrá slova; jeho výroky se několikrát musel zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor, v minulosti byl za útočnou rétoriku a údajnou aroganci kritizován i svými spolustraníky. Podle výzkumů veřejného mínění patří k nejméně oblíbeným hejtmanům.

Rath byl také v minulosti jako hejtman často kritizován například kvůli systému přidělování dotací a to hlavně proto, že řada dotací putovala do jeho bydliště Hostivice. Kritika na jeho hlavu se také snesla kvůli zneužívání krajských peněz ve prospěch ČSSD. Rath totiž protlačoval proplácení zdravotnických poplatků. Kritizován býval také hojně kvůli využívání krajského měsíčníku, či kvůli spolupráci s kontroverzním investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou.

Kraj povede Petera

Středočeský kraj povede místo Ratha nyní krajský náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). "Odpoledne jedu na krajský úřad. Sejdu se s ředitelem úřadu, abych si vyjasnil kompetence z hlediska zákona o krajích. Tam bych měl vědět více informací," uvedl již Petera. 

Ve středu se bude situací kolem hejtmanova zatčení zabývat užší vedení ČSSD.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…