Politici i s příznaky viru chodili do práce. Asi uhodnete, k čemu pak došlo

19.04.2020 16:50 | Zprávy

Západní Čechy mají další raritu v souvislosti s COVID-19. Nejenže Domažlicko, sousedící s totálně „promořeným“ bavorským okresem Cham, patří mezi tři nebo čtyři nejvíce postižené regiony v republice a tvoří dvě třetiny výskytu onemocnění v Plzeňském kraji, ale „neposedný vir z Wu-chanu“ se pokusil rozložit plzeňské hejtmanství.

Politici i s příznaky viru chodili do práce. Asi uhodnete, k čemu pak došlo
Foto: archiv Josefa Bernarda
Popisek: Josef Bernard

Pozitivně testovaný hejtman Josef Bernard (ČSSD) totiž tím, že stále vykonával svoji funkci, „poslal do karantény“ většinu vedení krajského krizového řízení včetně špiček záchranného systému nebo hygieny. Jak uváděl na svých facebookových stránkách, nechal se testovat minimálně čtyřikrát. I když nemám přesné informace, obávám se, že ani britský premiér Boris Johnson neměl tak časté testy jako šéf plzeňského hejtmanství.

Odkud virus vane?

Do toho pak přišla krajská radní pro ekologii, šéfka městské regionální Hospodářské komory Radka Trylčová (ODS), která údajně i s příznaky „kovidu“ docházela do svého úřadu. A protože jsou podle našich informací s prvním nemocným senátorem Jiřím Karpíškem spolu k sobě velmi, velmi blízcí, přenesl se vir buď z pana poslance na paní radní, nebo naopak.

O senátoru Karpíškovi, bývalém starostovi jedné obce na severním Plzeňsku, se v kuloárech vyprávějí legendy, a to i mezi novináři. Je mu vyčítána práce nikoliv v rukavičkách – což se prý také potvrdilo při senátních volbách, kdy nevybíravým způsobem tlačil nejen na bývalou exhejtmanku a exministryni za ČSSD docentku MUDr. Miladu Emmerovou, ale snad ještě více na kandidátku za ANO Lucii Odkolek Groene. V Senátu i ve znalé veřejnosti se povídá jeden vtípek na adresu této „šedé eminence“ ODS, že jen díky koronaviru se o něm hovoří a lidé si uvědomí, že je na senátorském postu.

Pojďme se ale podívat, co se dělo v budově bývalého západočeského krajského národního výboru ve Škroupově ulici v Plzni, kde je od začátku nového krajského uspořádání Plzeňské hejtmanství. „Kolem poloviny března jsem se už vystříhával kontaktů třeba v obchodních centrech, takže je pravděpodobné, že jsem se nakazil na Radě Plzeňského kraje, ale prokázat to nemohu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz krajský radní pro sociální oblast Zdeněk Hons. „V radě je nás devět a po deseti dnech, tedy ve čtvrtek ráno 26. 3., přišel od paní Trylčové e-mail, že se nám omlouvá, ale že nás musela nahlásit všechny na hygienu, protože se u ní objevily lehké příznaky. Je to tedy pravděpodobné, ale potvrdit to nemohu.“ To uvedl radní, který je nyní s téměř minimálními příznaky koronaviru v domácí karanténě.

Další dotčenou osobou je zástupkyně hejtmana, radní pro ekonomiku Marcela Krejsová (ODS). I ta musela odejít do domácí karantény.

Partaj, nepartaj, „našinec“ už není srdci milejší…

Krajské zastupitelstvo tedy bylo živé – náměstek pro ekonomiku a evropské fondy, dlouholetý sociálnědemokratický matador Ivo Grüner ze severního Plzeňska se podle Honse pustil do hejtmana. Vysvětloval svůj slovní atak tím, „… že má staré rodiče a nechce domů do Žihle, kde bydlí, něco zanést“.

Jurečko vyzýval krajské zastupitele k nějakému konání, protože v hejtmanově tvrzení zaznamenal vážné disproporce. „Člověk by měl dodržovat platný zákon a ne hop sem a hop tam,“ konstatoval.

„Politický boj bych zcela vyloučil,“ odmítá atak na hejtmana kvůli letošním krajským volbám radní Hons. „Ale vím, kdo to médiím řekl, a to byla pěkná prasečina, kdo mne označil, že jsem pozitivní. Vědělo to pouze pět lidí z rady a čtyři vylučuji. A ten pátý mne naprášil. Novinářům jsem odpověděl, že svůj zdravotní stav neperu na veřejnosti. To ale hejtmanovi nevadilo. Už před 15. březnem jsem se snažil dořešit resty a čekal jsem, že nastanou období, kdy do domovů sociálních služeb bude omezený přístup. A nikam jsem nejezdil,“ svěřuje se radní Hons. „Vím, že senioři v domovech i hendikepovaní jsou na COVID-19 velmi citlivá skupina, a proto jsem tam nejezdil. Ale ne z důvodu, abych tam něco chytil, ale abych tam tohle nepřitáhl. Ředitelům jsem říkal, aby nebrali nové klienty, a pokud se jim vrací klient třeba z nemocnice, tak aby přijížděl výhradně s negativním testem a pak jej ještě dali na jistou dobu do izolace.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Václav Fiala

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

20:44 Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

Po několika měsících boje s těžkou nemocí zemřel šéfredaktor Svobodného rádia Vladimír Kapal. Noviná…