Politik TOP 09 zastává souběžně několik funkcí. Každou jinde. A vše je prý v pořádku

28. 2. 2016 11:17

O nešvaru souběžných funkcí politiků informovala veskrze všechna česká média. A obvykle přišla řeč na zástupce ČSSD nebo ANO. ParlamentníListy.cz byly upozorněny na podobný případ, tentokrát z dílny Kalouskovy TOP 09.

Politik TOP 09 zastává souběžně několik funkcí. Každou jinde. A vše je prý v pořádku
Foto: repro tan
Popisek: Radek Klíma (TOP 09)

„Rádi bychom Vás jako médium informovali o souběhu funkcí pana magistra Lapáčka. Ten je aktivní jak na Praze 13, kde zastává politickou funkci zastupitele, tak na Praze 5, kde už mnoho měsíců působí prakticky v roli úředníka a nikomu to nepřijde divné,“ uvedly naší redakci dva zdroje, jejichž identitu známe. Měly pravdu. Krom toho je Lapáček i volený člen krajského výboru TOP 09 a předseda regionální organizace Praha 13.

Úřad Městské části Prahy 5 skutečně zaměstnává jistého Jakuba Lapáčka. Ten je pověřen výkonem funkce tajemníka a současně působí jako vedoucí odboru. To ostatně ParlamentnímListům.cz potvrdila i mluvčí úřadu Helena Šmídová. „Pan Lapáček je vedoucí odboru, což není s funkcí zastupitele v rozporu,“ sdělila. Podotkla zároveň, že jiná situace by nastala ve chvíli, kdyby byl jmenovaný tajemníkem.

Pokud bychom tomu správně rozuměli, Lapáčkovo případné zvolení tajemníkem, jenž řídí chod úřadu a je přímým partnerem volené samosprávy, by znamenal jeho konec na Praze 13. Do té doby, respektive už řadu měsíců nazpět, tyto funkce patrně zvládá současně. Připomeňme, že na Praze 13, jejímž starostou je David Vodrážka z ODS, je Lapáček v majetkovém výboru. A samozřejmě za svou práci pobírá peníze.

Proč ale tance kolem jeho funkcí? Naše zdroje uvedly, že starosta si jej vybral zřejmě proto, aby měl stranické krytí. „Lapáček, někdejší kandidát do Sněmovny, má nejen pomáhat Radku Klímovi, ale především ho má kontrolovat,“ konstatovaly naše zdroje. Na toto tvrzení nám bohužel nikdo z TOP 09 nereagoval. To, že Lapáček kandidoval v Praze do Poslanecké sněmovny, je pravda. V roce 2013 zastával nepříliš prestižní patnáctou pozici, přičemž zvoleno bylo sedm prvních kandidátů.

Zpět k jeho práci. Pověřený tajemník je podle námi oslovených právníků skutečně jen dočasná funkce. „Je velmi nezvyklé, aby pověření působilo takto dlouho, budí to dojem cesty k nestandardnímu jednání,“ řekl jeden z nich. To zřejmě ví i vedení Prahy 5. Na jeho popud se tak v lednu letošního roku konalo výběrové řízení, jež mohlo Kladeňáka Jakuba Lapáčka učinit právoplatným držitelem vysoké úřednické funkce. Nakonec to ovšem nevyšlo a Magistrát hlavního města Prahy jej jmenovat odmítl. Podle tiskové mluvčí městské části Prahy 5 došlo k administrativní chybě. Podle našich dvou zdrojů Lapáček nesplnil potřebná kritéria. „Vzhledem k tomu, že došlo na straně městské části k procesnímu pochybení v rámci výběrového řízení na pozici tajemníka, nebylo možné udělit souhlas s jeho jmenováním,“ uzavřel poněkud zvláštní taškařici mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. „Podle našich informací již probíhá nové výběrové řízení,“ vzkázal ještě ParlamentnímListům.cz. To potvrdila i mluvčí Prahy 5. „O podaných nabídkách nemám a ani nemohu mít informaci,“ konstatovala Šmídová.

Řešení situací, kdy není obsazeno místo vedoucího úředníka (tzv. „pověření“):

Naše redakce však těmito informacemi disponuje. Do výběrového řízení se mělo přihlásit šest lidí, z čehož by si prý starosta Radek Klíma velmi rád vybral Jakuba Lapáčka. Tomu by naše zdroje ještě rády vzkázaly, že by měl svou práci zvládat líp. Doposud se prý čeká na jeho odpověď v interpelaci Lukáše Herolda z ODS. Zastupitele občanských demokratů totiž zajímá následující: „Chci se zeptat pana skorotajemníka úřadu, zda nezávislý odbor občansko-správní našeho úřadu již zahájil přestupkové řízení ve věci podezření ze spáchání přestupku neoprávněného užívání titulu absolventa Vysoké školy ekonomické v Praze paní  Erikou Uchytilovou.“ Na tuto kauzu upozornily ParlamentníListy.cz jako první ZDE.

Zajímavé je rovněž zjištění, že bezproblémovou funkcí v rámci městské části je post zástupkyně tajemníka. Tu vykonává JUDr. Blanka Žáčková. Podle kuloárních informací má sice vysokou kvalifikaci i reputaci, „nejde prý však starostovi na ruku tak, jak by potřeboval...“

Tématu se věnuje i někdejší radní Prahy 5 Jiří Vejmelka v článku „Lapálie s Lapáčkem“, kdy zkraje února letošního roku na svých stránkách napsal: „Jedna z věcí, které se starostovi MUDr. Radkovi Klímovi (TOP 09) zvláště nedaří, je jmenování tajemníka. Když se Radek Klíma po volbách v roce 2010 stal poprvé starostou, dostal tehdejšího tajemníka Čudu z funkce až k 31.3.2011 za úhrnnou cenu 1 mil Kč (odstupné, plat poradce atd.). Poté jmenoval tajemníkem JUDr. Slavíka z TOP 09, který se však na úřadě dlouho neohřál. Klíma ho odvolal. JUDr. Slavík se bránil realizovat Klímovy nápady na reorganizaci radnice, které odporovaly např. zákonu o hl.m. Praze. Nakonec až do svého odvolání ke konci roku 2012 starosta Klíma tajemníka nejmenoval.

Když se MUDr. Radek Klíma v tomto volebním období stal znovu starostou, situace se opakuje. Po zbavení se tajemníka Radila (ODS) počátkem roku 2015, Radnice Prahy 5 stále tajemníka nemá. Až koncem loňského roku se starosta rozhodl pro Mgr. Jakuba Lapáčka a požádal ředitele Magistrátu o souhlas s jeho jmenováním.

Mgr. Jakub Lapáček, člen TOP 09, je zastupitelem za tuto stranu na Praze 13 a zároveň je od roku 2014 členem krajského výboru politické strany TOP 09. To zjevně odporuje zákonu o hl.m. Praze. Není divu, starosta tento zákon opakovaně porušuje. Buď ho nikdy nečetl, nebo ho prostě ignoruje. Je velmi nepravděpodobné, že ředitel Magistrátu se jmenováním vysloví souhlas, který je pro jmenování podmínkou. Navíc Mgr. Jakub Lapáček pravděpodobně nebude splňovat ani kvalifikační předpoklady pro jmenování do této funkce. Nechme se překvapit, jak dlouho bude Radnice Prahy 5 bez řádného tajemníka. Každopádně devastující účinky tohoto stavu na úřad jsou zřetelné."

Kritici však nevidí chybu pouze u Lapáčka, ale taky u starosty Klímy. Ten prý nejenže nejednal s ředitelkou magistrátu hlavního města o dalším postupu v této krizové situaci, ale obešel zákon, když Lapáčka ve funkci ještě stále „drží“. Zastupitel TOP 09 totiž nemá dostatečnou praxi, která je k výkonu funkce dost zásadním parametrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křik v Senátu: Kubera zařval na ministra zdravotnictví, který láteřil na chlast. Doslova

14:02 Křik v Senátu: Kubera zařval na ministra zdravotnictví, který láteřil na chlast. Doslova

Senátoři definitivně schválili tzv. protikuřácký zákon. Norma prošla v nejtvrdší podobě beze změn. T…