Politizace škodí celé instituci. To musí skončit, tvrdí nový ředitel Národní galerie

25.07.2013 12:15

Kunsthistorik Jiří Fajt stanul v čele Národní galerie. Do funkce ředitele ho nestandardně jmenovala odcházející ministryně Alena Hanáková (STAN). Ačkoli načasování podle něj nebylo šťastné, rozhodnutí udělala ministryně a Fajt jej nechce hodnotit. Politika do Národní galerie nepatří, říká mimo jiné v rozhovoru pro Lidové noviny.

Politizace škodí celé instituci. To musí skončit, tvrdí nový ředitel Národní galerie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Ačkoli Fajt tvrdí, že s Ministerstvem kultury o svém případném jmenování jednal už od září minulého roku, proti způsobu jeho dosazení do funkce se ozvaly různé hlasy, mimo jiné i z Národní galerie. Fajt ale tvrdí, že po odchodu jeho předchůdce byl pro ministerstvo směrodatný výsledek předchozích výběrových řízení. To bylo samo o sobě legitimní, situace se prý zkomplikovala až následně.

Politizace škodí. Musí skončit

Instituci podle Fajta ničí politizace výběru ředitelů, která není v takové míře v západních zemích běžná. "Pokud něco Národní galerii v minulosti opravdu uškodilo, tak to byla politizace celé instituce. Mnohdy nešlo ani tak o to, co se dělá, ale kdo s kým udělal nějakou dohodu. To je něco, co se podle mého názoru musí změnit," podotýká kunsthistorik.

Galerie potřebuje podle nového ředitele oživit. A to i co se týče personální struktury. Fajt nechce předjímat, jaké změny hodlá v tomto směru provést, ale prozradil, že by rád přivedl tým lidí sestavený zčásti ze zahraničních odborníků. "Pár kreativních a angažovaných lidí, kteří by s sebou přinesli jiné návyky a nový, nezatížený pohled, potřebujeme i dnes," dodává.

Je to běh na dlouhou trať

Sám ale chápe, že s ohledem na nedostatek finančních prostředků žádné razantní změny v blízkém časovém horizontu nesvede.

"Ano, je to běh na dlouhou trať. Je třeba začít mluvit o tom, jak Národní galerii proměnit ve vyhledávanou zastávku velkých výstav, jak ji oživit nejen prezentací vlastních sbírek, ale i významných děl z jiných světových galerií. Musí se z ní stát živá a návštěvnicky přátelská instituce, o které se bude hovořit ne proto, že ředitel něco někde řekl, ale proto, že uspořádala pozoruhodnou a intelektuálně inspirativní výstavu a že její odborní pracovníci udělali významný vědecký objev. Ztracený kredit jí musíme vrátit co nejdříve," uzavřel svou vizí rozhovor pro LN Jiří Fajt.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…