Politolog Doležal vzkazuje evropským elitám: Tohle je velmi hloupé

03.07.2016 10:15

Brexit probouzí emoce a cloumá celou Evropskou unií. Politolog Bohumil Doležal tomu do jisté míry rozumí, ale doufá, že hlavy brzy vychladnou a evropské elity a intelektuálové přestanou obviňovat Spojené království ze selhání a zamyslí se nad tím, jak dál. Současná podoba debaty o brexitu mu přijde velmi hloupá. Zvlášť když se říká, že o odchodu z EU rozhodli hloupí nevzdělaní Britové, kteří přehlasovali mladší a vzdělanější generaci.

Politolog Doležal vzkazuje evropským elitám: Tohle je velmi hloupé
Foto: ČT
Popisek: Bohumil Doležal

V prvé řadě by si elity EU měly uvědomit, že nemají Britům co mluvit do jejich rozhodnutí. „Rozhodnutí britských voličů je zcela legitimní, dosažená většina je dostatečná a přesvědčivá v tom smyslu, že se v ní nikdo zvenku nemá co šťourat, protože nebyl porušen zákonný rámec. Zejména považuji za velmi hloupé mluvit o tom, že nevzdělanější a jednodušší voliči přehlasovali ty vyspělejší a lépe informované. V demokracii to chodí tak, že každý máme jeden hlas, univerzitní profesor i metař, a pokud na tom začneme něco měnit, budeme měnit demokracii v něco jiného a zcela nevábného,“ varuje politolog Bohumil Doležal v textu pro Svobodné fórum Pavla Šafra.

Ačkoli si nemyslí, že bychom potřebovali zákon o obecném referendu, lidovému hlasování jakožto politickému nástroji k vyjádření názoru voličů se nevzpírá. Podle jeho názoru je nesmysl říkat lidem, že nemohou odpovědět na otázku ano nebo ne.  Stačí na to jednotlivé zákony ad hoc. Tolik k referendu.

Celý text naleznete zde

My bychom se ale měli starat spíš o to, aby se EU opravdu zreformovala. Aby zde existoval někdo, kdo skutečně ponese odpovědnost a bude voličům skládat účty. To, že Evropská komise selhává v řešení různých problémů, není až tak překvapivé. Lidé občas selhávají. EK selhala při řešení ekonomické krize v Řecku, posléze při řešení migrační krize a nakonec při brexitu. Kdyby se něco takového stalo  v demokratické zemi, vláda by byla nucena odstoupit a příležitost by dostala opozice.

V EU ale nic takového neexistuje. Stávající Evropská komise nemá alternativu a navíc nemusí mít strach z nespokojenosti voličů, protože její členové před ně nepředstupují. Politická jednání s ostatními velmocemi často vede německá kancléřka Angela Merkelová jako nejmocnější politička členského státu EU, ale ani ona k tomu nemá mandát od většiny občanů EU. Pokud má evorpské společenství přežít, musí odstranit tento demokratický deficit.

Stejně tak musí podle Doležala zachovat partnerství s USA, protože bez Spojených států bude sedmadvacítka jen snadnou kořistí Číny nebo ruského medvěda. A toho bychom se my Češi měli bát. Je v našem nejlepším zájmu reformovat EU tak, aby přežila a aby byla dobrým partnerem pro Spojené státy. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…