Politolog Znoj, signatář petice za toleranci k uprchlíkům, se tvrdě pustil do Konvičky

18.08.2015 15:37

Polemizovat s neurčitými úzkostmi veřejnosti z uprchlíků by měli zkušení a věci znalí lidé. V rozhovoru se serverem Idnes.cz to uvedl politolog Milan Znoj, který je jedním ze signatářů petice části akademické obce, která v pondělí vystoupila s apelem, v němž veřejnost nabádá k toleranci a k odstranění předsudků vytvářejících paniku a atmosféru strachu z imigrantů.

Politolog Znoj, signatář petice za toleranci k uprchlíkům, se tvrdě pustil do Konvičky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Znoj přiznal, že sílící strach z imigrace ve společnosti není úplně konkrétní a je těžké jej vyvracet. „Přesto si myslím, že lidé věci znalí, zkušení, mají odpovědnost vnést do diskuze názory, které by mohly s neurčitými úzkostmi konkrétně polemizovat,“ prohlásil.

Jak dodal, každý člověk by se měl zamyslet nad hrozivými náladami, jež se na veřejnosti šíří, a nad nebezpečím, jež pro demokracii představují. A také s tím něco dělat.

  • Celý rozhovor s Milanem Znojem je ZDE

Za strach z uprchlíků mohou média

Přiznal také, že lidé u nás mají pocit, že je migranti ohrožují. A vysvětlil také, proč si myslí, že tomu tak je: „Média ukazují neustále děsivé výjevy ze Středního východu, probírají válečné střety Islámského státu, do toho vstupuje islámský terorismus ve světě. Všechny tyto obrazy vzbuzují v části společnosti úzkost. Veřejnost se následně obává, že nebezpečí, které hrozilo někde v Africe nebo na Středním východě, se dostává k nám a my se mu nejsme schopni bránit.“

Nepřímo kritizoval lídra uskupení Islám v ČR nechceme Martina Konvičku, který je vysokoškolským pedagogem. Na otázky „Co říkáte na vaše kolegy z akademické obce, kteří na veřejnosti vystupují proti migrantům a rozdmýchávají nenávistné postoje ve společnosti?“ a „Má svoboda slova na akademické půdě nějaké meze?“ odpověděl: „Svoboda slova určitě nějaké meze má, protože může škodit. Akademická půda je však založena na existenci maximální svobody slova, což má umožnit kritickou a nezávislou debatu. Střet různých názorů a alternativních konceptů má sloužit k dobrání se pravdy. Pokud však někdo místo kritického přemítání a uvažování alternativ fanaticky a dogmaticky indoktrinuje a manipuluje veřejnost, na akademickou půdu nepatří,“ naznačil Znoj, že by Konvička měl akademickou půdu opustit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…