Polsko zvolilo, konzervativní pravice drtivě vyhrála. A na ČT Petruška Šustrová s Lubošem Palatou hodinu vysvětlovali, co si o tom myslet

26.10.2015 21:29 | Zprávy

Poprvé po roce 1989 existuje v Polsku možnost, že vládu sestaví jediná strana, a to konzervativní Právo a spravedlnost. Novináři Petruška Šustrová a Luboš Palata mají za to, že tato strana může děkovat také chybě současného „prezidenta EU“ Donalda Tuska. Na poplach bila komunistická europoslankyně Kateřina Konečná, podle které nová vláda na sever od nás ohrozí lidská práva. Za tato slova se dočkala tvrdé reakce z úst Šustrové.

Polsko zvolilo, konzervativní pravice drtivě vyhrála. A na ČT Petruška Šustrová s Lubošem Palatou hodinu vysvětlovali, co si o tom myslet
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Právo a spravedlnost slibuje, že nejbohatší Poláci budou do státní kasy platit více, zvýší se jim daně. Těm nejchudším se naopak uleví. Zpravodaj České televize Josef Pazderka prozradil, že zatím není definitivně jasné, zda bude strana Právo a spravedlnost vládnout sama, ale je to velmi pravděpodobné. Právo a spravedlnost nebude u vlády poprvé. Vládla u našich severních sousedů už na počátku tisíciletí.

Otázkou je, co to udělá s Občanskou platformou, zda v ní dojde k personálnímu zemětřesení. Dosavadní vládní strana se spoléhala na hospodářský růst v zemi, který nastartovala, ale především mladým voličům to nestačilo. „Svou roli sehrála i určitá únava, je to vlastně poprvé, co nějaká strana vládla po dvě volební období,“ připomněl Pazderka.

Tusk udělal chybu, Kaczyński se jí chytře vyvaroval

K situaci v Polsku se následně vyjádřili i novináři Petruška Šustrová a Luboš Palata. Druhý jmenovaný poukázal na to, že dosavadní vládu oslabila např. aféra s odposlechy, ale také fakt, že sociální nůžky jsou v této zemi mnohem rozevřenější než u nás nebo na Slovensku. Z ekonomického růstu prostě profitovala jen část společnosti, což bylo patrné už na tom, že statisíce Poláků odešlo pracovat do zahraničí.

Podle Šustrové oslabila Občanskou platformu ještě jedna věc, kterou „spáchal“ současný „prezident EU“, jak se občas zjednodušeně říká, Donald Tusk. „Když odešel Donald Tusk do Evropské komise, udělal chybu, když ve vedení zanechal paní Kopaczowou. Naproti tomu Jarosław Kaczyński udělal dobrý politický tah, když do čela volební kampaně místo sebe postavil ženu – Beatu Szydlovou. Kaczyński je totiž pro část voličů stále nepřijatelný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…