Polský ministr nabídl dohodu ohledně migrace: Ustoupíme, ale toto za to chceme...

3. 1. 2016 21:56

Pokud Londýn pomůže zvýšit přítomnost vojsk NATO ve střední Evropě, může Polsko podle ministra zahraničí Witolda Waszczykowského projevit vstřícnost ke kompromisu vůči britským požadavkům na omezení práv migrantů v rámci Evropské unie. Waszczykowski to dnes uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Polský ministr nabídl dohodu ohledně migrace: Ustoupíme, ale toto za to chceme...
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Varšava se přitom dosud řadila k nejtvrdším kritikům návrhů britského premiéra Davida Camerona na zkrácení sociálních podpor a benefitů pro přistěhovalce do Spojeného království, kde dnes žijí a pracují statisíce Poláků. Cameronovy návrhy jsou součástí balíku požadovaných změn v celkovém uspořádání EU. O britském členství má rozhodnout referendum, které se má konat do konce příštího roku. Sám Cameron nicméně doufá, že se uskuteční ještě letos.

Podle polského ministra zahraničí může Británie Polsku poskytnout protislužbu za zmírnění odporu vůči Cameronovým návrhům na zkrácení práv přistěhovalců. „Británie může leccos Polsku nabídnout ve sféře mezinárodní bezpečnosti,“ uvedl Waszczykowski a dodal, že se Polsko stále samo považuje za druhořadé členy NATO, protože ve střední Evropě nejsou kromě rotujících jednotek žádné významné spojenecké síly nebo obranná zařízení. „To umožňuje Rusům hrát v tomto regionu svou hru,“ vysvětlil.

Podle agentury Reuters už předloni ministr zahraničí v dřívější polské vládě požadoval, aby aliance v Polsku rozmístila dvě brigády o síle 3 000 až 5 000 mužů v reakci na ruskou intervenci na Ukrajině. Moskva by však takový krok nepochybně považovala za nepřátelský akt, váhavě se k takovému kroku staví i NATO.

V červenci bude Polsko hostit summit NATO

„Británie může podpořit naše očekávání ohledně spojenecké vojenské přítomnosti na polském území,“ řekl dnes polský ministr zahraničí s tím, že by Varšava nepříjemný dopad na Poláky žijící v Británii, pramenící z omezení sociálních práv imigrantů, kompenzovala měsíčními dávkami pro rodiny s dětmi, které by mohly některé Poláky odradit od emigrace.

Polsko podle Waszczykowského dál nesouhlasí s omezováním sociálních výhod na základě národnosti a původu. „Víme ale, že britský systém sociálního zabezpečení je velmi propracovaný a nemusí to unést. Proto se to snažíme řešit zvýšením našich dávek a navýšením platů v Polsku,“ uvedl a dodal, že pokud jde o osud polských migrantů, bylo by pro Polsko obtížné přijmout jakoukoli formu diskriminace, jestliže by Británie během varšavského summitu skutečně účinně nepomohla s jejich obrannými zájmy.

Varšava bude v červenci hostit summit NATO, jeho přípravou se příští měsíc budou zabývat ministři obrany členských států. Nová polská vláda premiérky Beaty Szydlové bude mít zájem na tom, aby vrcholná schůzka aliance pro Polsko skončila diplomatickým úspěchem, uvedla agentura. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…