Polský prezident podepsal důležitý zákon o demonstracích. Opozice skřípe zuby

19. 3. 2017 20:56

Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon zpřísňující právo shromažďovací. Opozice skřípe zuby.

Polský prezident podepsal důležitý zákon o demonstracích. Opozice skřípe zuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

V Polsku došlo k omezení práva demonstrovat. Příslušný zákon podepsal prezident Andrzej Duda, takže už nic nebrání tomu, aby nabyl účinnosti. Informuje o tom server deníku Rzeczpospolita. Duda podepsal zákon až poté, co se k němu vyjádřil polský ústavní soud, který konstatoval, že novela není v rozporu se základním zákonem státu. Čtyři z jedenácti soudců však tento názor nesdíleli.

Celý článek v polštině naleznete zde.

Duda konstatoval, že má vůči zákonu výhrady, ale jako prezident respektuje stanovisko ústavního soudu. Polská ústava ostatně říká, že prezident musí podepsat každý zákon, u kterého ústavní soud konstatuje, že není v rozporu s ústavou. Liberální opozice má přesto obavy, že se vláda strany Právo a spravedlnost fakticky snaží omezit protesty proti sobě samé.

Zákon byl v parlamentu přijat 13. prosince 2016. Mimo jiné se v něm praví, že nebude možné pořádat jakoukoli demonstraci 100 metrů od místa jiného shromáždění, které úřady označí za celostátně důležité. Jde např. o oslavy pořádané u příležitosti státních svátků. Obecně lze říci, že pravidelně konané demonstrace budou mít přednost před spontánními akcemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do  křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

15:23 Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

Stanislavu Štechovi se jen pár dní po nástupu do čela ministerstva školství podařilo popudit proti s…