Pomalu. Ne jako při radaru. Vyslanec USA odhalil smlouvu a základnu

02.05.2022 11:27

Michael Dodman, chargé d'affaires na americké ambasádě v Praze, který aktuálně řídí zastoupení USA v České republice, poskytl neobyčejně otevřený rozhovor serveru Seznam Zprávy. V něm promluvil o vojenské spolupráci obou zemí.

Pomalu. Ne jako při radaru. Vyslanec USA odhalil smlouvu a základnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americké velvyslanectví v Praze

Současná iniciativa ministryně Černochové je v rozhovoru prezentována jako „druhý pokus sblížit se v obranných záležitostech“. Tím prvním byla jednání o americkém radaru před patnácti lety.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 1.5. 2022)

67%
30%
hlasovalo: 15688 lidí

Dotaz na diplomatický titul vyřešil tak, že novináře vyzval, ať mu říká prostě „Miku“. Na pražské ambasádě působil už v minulosti, podílel se na vstupu ČR do NATO.

A mezi členy NATO by podle něj bylo velmi vhodné mít vojenskou dohodu, o které ministryně Černochová před cestou do USA hovořila. „Jde o rámcovou smlouvu, která usnadňuje realizaci společných projektů – může jít třeba o společná cvičení – pokud se obě země dohodnou, že takový projekt je důležitý pro obě naše armády,“ vysvětluje Dodman.

V případě, že by se ukázala potřeba nějakého konkrétního projektu, je podle něj velmi užitečné mít „v záloze“ takovou smlouvu, která pro něj může být základem. Dnes na Ukrajině podle diplomata vidíme, jak moc se to může hodit.

„Pokud bychom se v budoucnu rozhodli, že dává smysl mít v Česku vojenskou základnu, bylo by to na základě společného rozhodnutí českých a amerických úřadů a musela by to schválit česká vláda a český parlament. Obranná dohoda by nám však umožnila postupovat rychleji,“ řekl diplomat zcela otevřeně.

CELÝ ROZHOVOR ZDE

Redaktor Seznamu mu připomněl, že dohoda, kterou USA uzavřely se Slovenskem, měla rovnou v přílohách konkrétní místa, kde mají američtí vojáci působit. A proto jej zajímalo, zda diplomatovy opatrné formulace nejsou jen snahou našlapovat opatrně a připravit českou veřejnost na přítomnost americké armády postupně.

„I tak se na to dá dívat,“ připustil chargé d'affaires Dodman. A pokračoval ještě otevřeněji: „Pokud bychom před patnácti lety měli obrannou smlouvu již hotovou v momentě, kdy jsme přišli za českou vládou jednat o radaru v Brdech, bylo by rozhodně snazší dosáhnout finální dohody.“

Pokud jde o současné vyjednávání o obranné dohodě, je optimista. „Na klíčových pozicích jsou nyní v Česku lidé, kteří vyjednávali o protiraketové obraně. Díky tomu bychom v jednáních mohli postupovat svižně,“ uvedl. Lekcí z radaru v Brdech podle něj je, že se musí lépe pracovat s místními komunitami a spolky.

Kromě toho se americký diplomat velmi zajímá o případnou zakázku české armády na nákup nových stíhaček. I to prý bylo součástí „velmi dobré schůzky“ Jany Černochové ve Washingtonu s ministrem Austinem.

Diplomat ujistil, že i když americké zbrojovky teď kvůli Ukrajině registrují zvýšenou poptávku, zakázku pro Česko by určitě zvládly. „Americký obranný průmysl je úžasně robustní a umí navýšit kapacity a expandovat, aby uspokojil poptávku, pokud existuje,“ zdůraznil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

4:46 Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

„Fotit se s cedulkou ‚Slovákům vstup zakázán‘ a potom se předvádět ve slovenském dresu může jen čist…