Porošenko sdělil, proč je na tom Ukrajina hůř než za SSSR. A odhadl, čím nám ublíží Putin

03.08.2015 12:00

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v rozhovoru pro rakouský deník Kurier zhodnotil pokračování ukrajinských reforem, válku na východě země a velmi konkrétně hovořil o dalších terčích, na které může Rusko zaútočit – pokud mu to Ukrajina a Západ dovolí. Nicméně vyjádřil se i ke svému podnikání a k problému nelegálních ozbrojených jednotek v souvislosti s mukačevským incidentem.

Porošenko sdělil, proč je na tom Ukrajina hůř než za SSSR. A odhadl, čím nám ublíží Putin
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

„Nerad něco říkám proti novinářům,“ reagoval Porošenko na dotaz o stále spíše abstraktní podobě ukrajinských reforem, „Už pro obyčejné občany jsou reformy konkrétní. Na světě neexistuje příklad, kdy během války, kde masivně rostou výdaje na obranu, by jakákoliv vláda postoupila s reformami. Ale my jsme redukovali rozpočet. My jsme zvýšili tarify na hodnotu světového trhu v době války. Šli jsme a prosadili jsme decentralizaci, velmi bolestivou soudní reformu. Odbyrokratizovali jsme. Všechno toto je bolestivé a nepopulární. Investujeme vlastní sebedůvěru k tomu změnit tuto zemi.“ 

Prezident Porošenko v rozhovoru dále tvrdí, že na Ukrajině není žádná nostalgie po sovětské době, i když HDP země je pod čísly, které Ukrajina měla ještě jako součást SSSR. Podle něj to dokazují volební výsledky. „Pro výši HDP je jasné vysvětlení. 25 % našeho ekonomického výkonu je okupováno, zatímco máme stejné úkoly platit sociální výdaje lidem, kteří na něm žijí, ale žádné příjmy z této oblasti,“ vysvětlit Porošenko. „A 10 % bylo zničeno nebo uteklo do Ruska. Jistě, že to má vliv. K tomu (Rusko) uzavřelo trh pro Ukrajinu.“ 

Podle očekávání Porošenko také odmítl, že by ukrajinská vláda měla nějaké kontakty s oligarchou Dmytro Firtašem a jeho agenturou pro modernizaci Ukrajiny, kterou založil a která sídlí ve Vídni. „Pan Firtaš má, myslím, jiné problémy, o které by se měl starat, než nám začne radit,“ řekl Porošenko na oligarchovu adresu. 

Kriminální živly v Pravém sektoru 

Pravý sektor je „do určité míry“ soukromou armádou, která jedná proti zákonům, přiznal ukrajinský prezident v rozhovoru: „Když všechno začalo, měli jsme mnoho dobrovolníků na frontě i uvnitř země. Během minulého roku jsme vybudovali efektivní armádu. Většina dobrovolnických batalionů do ní byla integrována. Bohužel se pod hlavičku známé organizace dostaly některé kriminální živly. Ty nemají žádný politický podtext. Reakce státu musí být jasná. Musí se s nimi jednat jako s kriminálníky. Ale toto nebezpečí by se nemělo přeceňovat. Máme situaci pod kontrolou a nedovolíme, aby vnitřně destabilizovala zemi.“ 

Dmytro Jaroš, který vede Pravý sektor, ale není dle Porošenkových slov „kriminálník“. Za ilegální Porošenko považuje ozbrojené jednotky politických stran. 

Ukrajina má efektivní armádu a čelí vnější agresi 

„Za prvé máme efektivní armádu, která nemá žádný problém s počtem vojáků,“ odmítl Porošenko informaci o problémech s verbováním vojáků do ukrajinské armády. „Donbas je ukrajinské území, na kterém žijí ukrajinští občané, kteří jsou pod tlakem vojsk, která moji zemi 

okupují. Musí se stát dvě věci: odvod zahraničních jednotek a uzavření hranice. My Ukrajinci nemáme žádný problém nalézt kompromis. Není to žádný konflikt na Ukrajině, ale agrese proti Ukrajině. 9000 ruských vojáků s nejmodernějšími zbraněmi okupuje moje území. 60000 ruských vojáků okupovalo Krym. To je masivní porušení mezinárodního práva…“ 

Putin útočí 

Podle názoru ukrajinského prezidenta Petro Porošenka zajde Putin „tak daleko, jak ho necháme, což platí o Ukrajině stejně jako o celém světě. Je možné, že napadne Finsko? Ano. Že napadne baltské státy? Ano. Země u Černého moře? Ano. Bojujeme na Východě nejen za nezávislost naší země, ale také za demokracii, svobodu a bezpečnost Evropy.“ 

Ukrajina potřebuje „evropskou solidaritu“, kterou, jak si je prezident jist, má. Dále potřebuje „transatlantickou jednotu“ a také finanční podporu ukrajinských reforem, dále potom „mechanismy, jak agresora donutit plnit povinnosti – sankce jako motivaci držet se povinností.“ Konečně je třeba vytvořit efektivní koordinaci plnění minských dohod, řekl Porošenko. „Co znamená vytvořit mír? Parlament odhlasoval zvláštní status pro regiony Doněcka a Luhanska, decentralizaci. Máme pracovní skupinu, která se stará o sociální otázky, o výměnu rukojmí. Ale Rusko a Ruskem podporovaní teroristé nic nerealizují. Proto potřebujeme mírové sbory EU.“ 

Angažovat se v politice je pro bohaté lidí normální 

Na otázku Kurieru, jestli je prezident stále podnikatelem, odpověděl Porošenko, že není. „Ne, abych byl přesný. Je zcela normální, že bohatí lidé mají možnost se angažovat v politice. A to, že se distancuji od mých podniků, je můj dobrovolný krok. Prodávat v době války je těžké. Dosáhli jsme dohody s renomovanou západní investiční firmou, která administruje moje podíly. Myslím, že je to civilizovaný mechanismus. Jako prezident dávám najevo, že žádný můj krok nemá souvislost s mým majetkem.“ 

Rozhovor najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…