Poslanci podpořili novelu zákona, která zpřísní ochranu ovzduší

21. 9. 2011 13:05

Poslanecké sněmovna ve středu odhlasovala novelu zákona, podle kterého se zpřísní kontrola znečištění produkovaného domácnostmi, zvýší se poplatky továrnám za vypouštěné emise a vzniknou nízkoemisní zóny ve městech. Zákon ještě prověří hospodářský výbor a výbor pro životní prostředí.

Poslanci podpořili novelu zákona, která zpřísní ochranu ovzduší

„Chceme zpřísnit emisní limity pro kotle v domácnostech," vyjádřil se k připravovanému zákonu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pro iDNES.cz. Podle ministra je znečištění domácnostmi stále závažnější problém, který je srovnatelný s emisemi v dopravě a průmyslu.

Novela zákona také plánuje zavedení nízkoemisních zón. V praxi by to znamenalo, že automobily, které produkují vysoké množství emisí, by nesměly vjíždět do center měst, lázeňských oblastí a chráněných území. Při vysokém smogu v Ostravě by auta jezdila po dálničním obchvatu zdarma.

Do roku 2022 budou továrny platit až sedminásobek

Dále zákon plánuje snížil agendu zpoplatněných jedovatých látek vypouštěných do ovzduší z dvaceti na čtyři. „Tyto čtyři látky se ale podílejí na znečištění z devadesáti procent," vysvětlil Chalupa iDNES.cz.

Poslanci se chtějí posvítit i na podniky, které hrají významnou roli ve vypouštění emisí do ovzduší. Poplatky továren se do roku 2022 zvýší až na sedminásobek. Firmy, které emise výrazně sníží, budou politici motivovat zvýhodněnými sazbami.

Čtěte více:

Poslanci začnou projednávat nový zákon o ochraně ovzduší  

Ministr Chalupa: Průmysl má na kvalitu ovzduší velký vliv, ale není sám 

Prezident vetoval zákon o ovzduší

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

11:11 Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

Šéf SPD Tomio Okamura předstoupil před novináře, aby představil svého stranického kolegu a nominanta…