Poslanci rozhodnou o energetice, penzích a Svobodově stíhání

08.03.2015 18:10 | Zprávy

Poslanci budou na nejbližší schůzi schvalovat rozsáhlou novelu energetického zákona a první krok ke zrušení druhého důchodového pilíře. Rozhodnou taky o policejní žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. V úvodním kole se poslanci začnou zabývat například takzvanou finanční ústavou proti zadlužování státu. Schůze sněmovny začne v úterý odpoledne. Pak se po dvoutýdenní přestávce na zasedání výborů protáhne do dubna.

Poslanci rozhodnou o energetice, penzích a Svobodově stíhání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nevalná účast poslanců při jednání poslanecké sněmovny

Na programu jsou v úvodním kole taky předlohy o rozšíření pravomocí tajných služeb, o snížení kaucí pro menší distributory pohonných hmot, o pokračování daňového zvýhodnění biopaliv nebo o zvýšení kompetencí veřejného ochránce práv, který by mohl mimo jiné navrhovat Ústavnímu soudu zrušení zákonů a podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci.

Schůze bude pokračovat od úterý 31. března

Příští týden potrvá schůze jen do čtvrtku, kdy jsou na programu pravidelné interpelace na členy vlády. Kvůli volebnímu sjezdu ČSSD se vedení sněmovny dohodlo na tom, že pátek výjimečně nebude jednacím dnem. Nejde ale o novinku, podobně se postupovalo už v minulosti.

Schůze bude pokračovat od úterý 31. března, poslanci budou jednat až dva týdny. Teprve v těchto dnech taky budou moci rozhodovat o zákonech. V závěrečném schvalování by se zákonodárci měli zabývat vedle energetického zákona a důchodů taky úpravami exekučního řízení. Jeden z návrhů má zpřesnit a vyloučit seznam věcí, které vykonavatelé nebudou moci dlužníkům doma zabavit, a až na výjimky vyloučit exekuce nemovitostí u dluhů do 30 000 korun. Druhá předloha zvýší ochranu nezadluženého manžela v exekučním řízení. V návrhu programu je ve třetím čtení rovněž novela, která umožní dobrovolnou registraci dětských skupin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …