Poslanci rozhodnou o majetku církvím a nižším růstu důchodů

26.05.2012 10:20

Poslanci by měli rozhodnout na červnové schůzi vedle potvrzení stíhání poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) o církevních restitucích, o nižší valorizaci důchodů a taky o zákonu k přímé volbě prezidenta. Zatímco na předloze k volbě hlavy státu panuje mezi koalicí a opozicí všeobecná shoda, u vracení majetku církvím a u zbrzdění růstu penzí se očekává pře.

Poslanci rozhodnou o majetku církvím a nižším růstu důchodů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Penze se budou podle novely po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu, celkem by měl stát ušetřit skoro 48 miliard korun. Podle opozice je předloha nespravedlivá a nemorální. Opoziční poslanci poukazují na to, že další valorizace se budou po třech letech počítat s nižšího základu.

V případě majetkového vypořádání mezi státem a církvemi poslanci podpoří patrně jedinou změnu navrženou ODS. Církve by podle ní musely prokázat, že vracené nemovitosti v minulosti vlastnily. Opoziční sociální demokraté neuspěli už v ústavně-právním výboru s návrhy na zrušení finanční náhrady a na vracení jen toho majetku, který církve nejen vlastnily, ale rovněž užívaly.

Církve mají podle vládní předlohy dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát. Stát by měl podle vládního návrhu vyplácet církvím po dobu 30 let celkem 59 miliard korun, k nimž by se každoročně připočítávala inflace. Po přechodném období 17 let by naopak přestal financovat chod církví.

Sněmovna by nyní pravděpodobně mohla restituce i nižší růst důchodů navzdory poměrně křehké vládní většině schválit. Dramatičtější by mohlo být až hlasování po případném vetu Senátu, v němž má opozice většinu a koalice potřebuje ve sněmovně na jeho překonání nadpoloviční většinu všech poslanců.

Finanční limit pro prezidentskou kampaň

V případě přímé volby prezidenta se strany dohodly, že do vládního návrhu přidají finanční limity pro kampaně. V prvním kole budou moci kandidáti vydat nejvýše 40 milionů korun, ve druhém ještě dalších až deset milionů. Předloha by měla upravit i kontrolu účetnictví kampaní.

Volba hlavy státu bude podle předlohy většinová a dvoukolová, tedy velmi podobná nynějším volbám do Senátu. Volebním okrskem však bude celá Česká republika. Případné druhé kolo, kam postoupí dva nejlepší kandidáti z kola prvního, pokud v něm žádný nedosáhne nadpoloviční většiny, by se mělo uskutečnit dva týdny po kole prvním.

Norma navazuje na schválenou změnu ústavy, která přímou volbu prezidenta zavedla. Dosud hlavu státu volili na společné schůzi poslanci a senátoři. Obyvatelé by měli zvolit už příští rok nástupce Václava Klause.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…