Poslankyně hrozí: Naše ministerstvo chce zavést do českého systému ochrany dětí norská pravidla

17.06.2015 15:43

Podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) se ministerstvo práce snaží přenést do českého systému ochrany dětí norská pravidla a dostat je do zákona. Vyzvala ministerstvo, aby spolupráci s norským úřadem pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR) ukončil. Řekla to dnes novinářům.

Poslankyně hrozí: Naše ministerstvo chce zavést do českého systému ochrany dětí norská pravidla
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) poslankyně šíří „naprosto nesmyslné informace“. Řekla, že její ministerstvo se naopak snaží systém změnit tak, aby se snížil počet dětí odebíraných z rodin.

Právě kvůli odebírání dětí sklízejí norský model ochrany dětí a tamní sociální úřady v Česku kritiku. Norská sociální služba v květnu 2011 odebrala dva syny českým rodičům, a to kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Matka Eva Michaláková se děti snaží získat zpět. Do případu se zapojila česká diplomacie, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i prezident Miloš Zeman, který napsal dopis norskému králi.

Podle Chalánkové ministerstvo spolupracuje s norskou stranou na projektu Právo na dětství, který se týká podpory ohrožených rodin a nové právní úpravy systému ochrany dětí. Financují ho norské fondy. Poslankyně uvedla, že pokud by se norská pravidla v ČR prosadila, model by byl neprůhledný a těžko kontrolovatelný.

„Pod heslem ´nejlepší zájem dítěte´ se do České republiky zavádí model péče o děti, který v konečném důsledku a podle zahraničních zkušeností povede k poškození základních lidských práv dětí a rodičů,“ řekla Chalánková. Projekty podle ní směřují k tomu, aby se systém ochrany dětí privatizoval a peníze se přesměrovaly do soukromého sektoru. Různá zařízení a různé typy péče by měl zajišťovat stát, míní poslankyně.

Marksová řekla, že se její úřad naopak snaží systém změnit tak, aby se výrazně snížil počet odebíraných dětí a zlepšila se práce s jejich rodinami. Posílit by se měly služby i činnost sociálních pracovníků, kteří s rodinami problémy řeší. „Musím požádat paní poslankyni Chalánkovou, aby přestala šířit naprosto nesmyslné informace. Z jejího vystoupení získávám dojem, že ztrácí soudnost,“ uvedla ministryně.

Připomněla, že Česko je dlouhodobě terčem kritiky domácích i mezinárodních organizací kvůli vysokému počtu dětí v ústavech. Nový model by se měl zaměřit na podporu vlastních rodin. Pokud by v nich děti nemohly zůstat, měli by je přijmout pěstouni. Ústav by měl být až poslední možností, dodala Marksová. Podotkla, že norské fondy financují v Česku řadu projektů – na ochranu životního prostředí či proti domácímu násilí.

Chalánková ministerstvo práce dnes kritizovala i za „liknavé řešení osudu českých dětí Michalákových v Norsku“. Norská sociální služba navrhla, aby matka dětí byla zbavena rodičovských práv. Mladší hoch by měl jít do adopce k pěstounům. Případ posoudí norská krajská sociální komise i soud. Podle dřívějších odhadů by mělo rozhodnutí padnout v létě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…