„V tuto chvíli chce Evropská komise přerozdělit na čtyřicet tisíc imigrantů. A já s tímto nápadem zásadně nesouhlasím... Protože tento krok navíc nic neřeší. Je to špatně. Evropa musí najít odvahu a posílat ty, kteří přicházejí do EU z ekonomických důvodů, zpátky. Údaje, které jsem studoval, říkají, že je to asi padesát na padesát. Jsou to odborné odhady,“ konstatoval hned v úvodu Pospíšil. Naší povinností prý nepochybně je pomáhat válečným uprchlíkům, ale těch rozhodně není většina.
Inspirace Austrálií
„Problém s uprchlíky se má řešit v místě, kde jsou zachyceni, a ne je s pomocí kvót rozdělit po Evropě a pak to teprve začít řešit,“ prohlásil Pospíšil jasně. Ekonomicky bychom měli podpořit právě Řecko a Itálii, aby tyto země mohly efektivně řešit příliv uprchlíků. Europoslanec by se prý inspiroval i u Austrálie, která uprchlíky prověřuje hned, jak je zachytí, a většinu jich posílá zpět do jihovýchodní Asie.
I my bychom měli říci, že pomůžeme jen běžencům, kteří jsou ohroženi na životě. „Já nechci působit jako populista, žádné jednoduché řešení nemám, a kdo říká, že ho má, tak lže,“ pokračoval host. Rozhodně je třeba posílit ochranu mořské hranice Evropy, protože lidé, kteří by se k nám dostali kvůli kvótám, budou chtít pravděpodobně utéct do Německa, Švédska a dalších zemí.
Evropským bohatstvím nelze spasit svět
„Já považuji problém imigrantů za největší problém dneška, a pokud ho nebudeme nějak řešit, tak to v konečném důsledku může vést k rozpadu evropského integračního procesu,“ varoval Pospíšil s tím, že se kupříkladu proti principu kvót mohou postavit v referendech občané v jednotlivých zemích, a právě tím EU v konečném důsledku fakticky rozbít. Jestliže někdo používá srovnání s Čechoslováky prchajícími na Západ, tak si musíme uvědomit, že šlo o lidi, kteří se snažili ihned začlenit a zapojit v novém státě, jenže řada dnešních uprchlíků o něco takového nemá zájem.
Pospíšil se v tomto názorově rozchází s předsedou TOP 09 a exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který si myslí, že by Česko mělo být k uprchlíkům ze Sýrie mnohem vstřícnější. „Nemusíme mít s Karlem Schwarzenbergem na všechno stejný názor, v tomto se rozcházíme, ale ono jde o téma, které štěpí nejen politické strany, ale dělí názorově i jednotlivce,“ upozornil host.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp