Praktici měli už od března očkovat seniory. Jenže mají problém. Místostarosta obce na Plzeňsku je šokován

16.03.2021 18:15

REPORTÁŽ Ostrouhají praktici a s nimi i povětšinou starší lidé? Na hlasy z Plzeňska, které kritizují přílišnou benevolenci a upřednostňování očkovacích center na úkor praktických lékařů reagovala prostřednictvím serveru ParlamentníListy.cz hejtmanka a docentka Ilona Mauritzová (ODS). Její slova jsme doplnili názorem z obce, kde obvodní lékaři stále marně čekají na vakcínu, kde i to málo jim „sebrala“ očkovací centra.

Praktici měli už od března očkovat seniory. Jenže mají problém. Místostarosta obce na Plzeňsku je šokován
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

„V Plzeňském kraji v současné době očkujeme v 18 očkovacích centrech, jedno zde máme jako velkokapacitní, připravené k okamžitému využití při větší dodávce vakcín,“ konstatuje Mauritzová a má na mysli bezpochyby vybudované zařízení v bývalém depu MHD v Plzni-Doudlevcích.

Zároveň si posteskne, že … „naše kapacity ale nejsou zcela využity, a to především kvůli nedostatečným dodávkám vakcín. V pátek jsme naočkovali rekordních 2940 lidí, což zdaleka nedosahuje našich kapacit. Ty jsou více než 4000 očkovaných osob denně, při zapojení praktických lékařů, kteří i v minulém týdnu marně čekali na páteční dodávku vakcíny AstraZeneca, bude naše kapacita v kraji více než 8000 očkovaných lidí denně. Stále však čekáme a hledíme směrem k dubnu, kdy by údajně mělo do České republiky proudit mnohem více vakcín,“ uvádí optimisticky hejtmanka. Že by se vakcína měla pozastavit, jak tomu udělali v některých evropských státech s ohledem na údajné nežádoucí vedlejší účinky, je iluzorní, protože pak by téměř nic nebylo.

Anketa

Nechali byste si píchnout vakcínu Sputnik V? (Ptáme se od 2.3.2021)

88%
12%
hlasovalo: 30340 lidí
Jak je to ale právě s praktiky, obvodními lékaři, kteří by vesměs chtěli očkovat, ale nemají patřičné vakcíny? Na internetových stránkách krajského úřadu zájemce sice najde seznam lékařů, kteří budou očkovat nebo již očkují, je však podle zjištění ParlamentníchListů.cz nekompletní. Mnohdy až vyděšení občané proto volají svým „obvoďákům“, že je nenašli v seznamu a ti jim zase po sté a po sté vysvětlují, že se sice chtějí zapojit, ale čekají na vakcínu. V naprosté většině ale své pacienty registrují. Což může být určitá konkurence pro očkovací centra – a zase naopak, očkovací centra mohou vidět v jednotlivých prakticích potenciální konkurenty, byť „linie je jednoznačná“ –  naočkovat co nejvíce lidí v co nejkratším možném čase.

Minimálně poněkud zvláštní je to, že se musíte rozhodnout jednou a dost. Pokud jste se zaregistrovali nějak přes internat v očkovacích centrech, ke svému obvodnímu lékaři pro vakcínu již nemůžete. Zaregistroval-li vás váš lékař, očkovací centrum je pro vás uzavřeno.

Výhodou obvodních lékařů je pochopitelně znalost svých pacientů a naopak ti, vesměs starší, zase důvěřují tomu „svému“ lékaři. A mají to k němu podstatně blíže než do neosobního města a očkovacího centra.

„V našem kraji se k očkování přihlásily zhruba dvě stovky praktických lékařů. Jejich seznam je aktualizovaný podle dodávek vakcíny tak, aby mohli očkovat. V minulém týdnu se jich zapojilo 11, nyní čeká na dodávku dalších 19 z nich,“ vysvětluje hejtmanka Mauritzová.

Očkování není sámoška

Dá se vybrat, čím chcete naočkovat? Na to zapomeňte! Bude se „píchat“ to, co je dostupné. A tak se jméno výrobce či značku dozvíte při vašem zájmu až přímo na místě, ať již tedy u obvodního lékaře nebo v očkovacím centru.

Hejtmanka Mauriztová „proslula“ mediálně známým prohlášením, že si ruskou vakcínu Sputnik lidově řečeno nepustí do kraje. Na náš dotaz ohledně jejího manžela, ing. Jiřího Mauritze, který v dřívějších letech čile obchodoval s Ruskem, zda se v tomto směru nějak neangažuje, zareagovala slovy:  „Tato otázka nesouvisí s aktuální situací v Plzeňském kraji, přesto vám odpovím – ne.“

Lékař by měl rozhodnout, co je pro vás nejlepší. V momentě, kdy je všeho nedostatek, na výběr můžete zapomenout. A vakcína, lidově řečeno, není houska v krámě. Jenže veřejným tajemstvím je, že některé jsou doporučovány pro mladší generaci, jiné pro starší. Velmi ohroženým osobám, kterým navíc hrozí alergické reakce, protože jsou silní alergici, by jistě pomohla jen jedna dávka, a to je u nové vakcíny. A ruskou jsme zatím zpolitizovali, o kubánské mnoho nevíme, i když je poměrně známé, že právě ruští a kubánští lékaři velmi „zabojovali“ v případě eboly a jsou již řadu let v první linii boje proti dalším nemocem v Africe.

Lůžka či ventilátory dojít nemusí, lidský potenciál ano

Nemocnice v kraji si sahají na samé dno. Není žádným tajemstvím, že lůžka na JIP a ARO došla.

„Stav hromadného postižení osob, který jsme vyhlásili 21. 2. 2021 ve všech zařízeních v Plzeňském kraji a neprodleně o tom informovali Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny,“ konstatuje hejtmanka a pokračuje: „ I přes tuto situaci průběžnou reprofilizací lůžek zajišťujeme pacientům dostatečnou péči. Koncem minulého týdne došlo ke stabilizaci situace v oblasti standardní péče a máme zhruba 60 lůžek rezervu. Bohužel intenzivní lůžka nadále řešíme podle potřeb, vzhledem k tomu, že k převozům pacientů mimo kraj dochází v řádu jednotek týdně, je vidět, že péči o pacienty díky průběžné reprofilizaci zvládáme. Ráda bych poděkovala krajskému koordinátorovi profesoru Benešovi, členům vedení nemocnic a pak také lékařům, sestrám a všem pracovníkům, díky nimž tuto situaci zvládáme,“ konstatuje bývalá poslankyně a nyní hejtmanka, docentka Ilona Mauritzová.

Kde shánět cenné lidi, kterých je nedostatek? Ventilátory a konec konců i lůžka se zajistí, ale vysoce odbornou péči nemůže dělat kde kdo. Už od první jarní vlny se podle lékařských kruhů hovoří o nutnosti proškolování zdravotnického personálu, ale vláda toto stále nebere na zřetel. Stejně jako odměny, jež byly za část podzimního ataku covidu rozděleny jen zčásti před koncem roku a řada lidí, kromě managementu nemocnic, na své peníze ještě čeká. Slíbené další peníze, byť se s nimi vláda i rezort velmi chlubí, jsou zatím v nedohlednu a pro lidi v první linii tak trochu „science fiction“.

Ale vraťme se zpět k Plzeňskému kraji. Jeho hejtmanka Ilona Mauritzová uvádí: „My jsme ještě před vydáním vládního nařízení pracovní povinnosti o spolupráci s ambulantními specialisty uvažovali. S prosbou o spolupráci jsme je oslovili. Připravili jsme pro ně a jejich zaměstnance, kterých se pracovní povinnost nařízená vládou týká, webovou databázi. Tam se dobrovolně registrují a mohou si dokonce vybrat zařízení, kde by rádi pomohli. Přihlášeno jich bylo koncem minulého týdne téměř devadesát. Sbíraná data předáváme přímo nemocnicím a ty si konkrétní formu spolupráce řeší napřímo. Podobná situace je s pracovní povinností studentů medicíny a zdravotnických oborů. Máme velmi dobrou zkušenost s mediky i dalšími studenty. Jejich pomoc už využíváme od loňského roku. V rámci praxe mnozí již v nemocnicích působili, prostředí znají a jako pomocný zdravotnický personál napřímo s nemocnicemi komunikují,“ konstatuje na závěr bývalá poslankyně za ODS (vzdala se v nedávné době mandátu vzhledem k její čelné funkci v kraji).

Názor „zespodu“

A pak tu máme rozhorleného místostarostu obce Štěnovice na jižním Plzeňsku Jana Polívku (nezávislý za STAN): „Od začátku března nabízíme našim seniorům pomoc s registrací do očkovacích center, přičemž je upozorňujeme, že pokud se chtějí nechat očkovat u svého praktika, mají kontaktovat rovnou jej. Takto už místní praktici zaregistrovali několik svých pacientů. Když mi ale v polovině března lékařka sdělila, že z takto registrovaných seniorů nenaočkovala ještě nikoho, protože nemá vakcíny, byl jsem šokován!“

A Polívka pokračuje: „Neměli praktici očkovat od 1. března? Pro mě z neznámého důvodu stát preferuje očkovací centra a praktiky přehlíží. Přitom je to ten nejjednodušší způsob, kterým lze poměrně rychle dosáhnout kýženého efektu – proočkování populace. Každý zná svého lékaře, má na něj kontakt a jednoduše mu zavolá a domluví se.“  Proces složité registrace už je pak podle mladého, ani ne třicetiletého místostarosty, pracujícího na radnici již druhé volební období, na samotném lékaři. „Vláda se ale zřejmě rozhodla podpořit počítačovou gramotnost seniorů, kteří budou motivováni tím, že chtějí přežít. Takovým námětem by nepohrdli ani tvůrci České sody v dobách své největší slávy. A v táboře parlamentní opozice jakoby zavládlo ticho – kéž by nebylo hrobové!“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…