Právě vyplulo na povrch, jak to bylo s útokem na Sobotkův e-mail

15. 1. 2016 7:50

Špičkový systém použili podle všeho hackeři, kteří se nabourali do e-mailové schránky předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Píše to dnešní vydání MF Dnes.

Právě vyplulo na povrch, jak to bylo s útokem na Sobotkův e-mail
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Spekulace o tom, že by hackeři prostě uhodli jeho heslo, jsou tak zřejmě liché. Sobotka totiž používal složité dvacetimístné heslo. Hackeři tak zřejmě využili počítačový program zvaný Janus. 

Disponování technikou od společnosti Hacking Team potvrdil MF Dnes mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt. Je to tentýž software, který používá i česká policie ke sledování podezřelých. 

Útok podle všeho proběhl tak, že jednoho dne premiérovi zkolaboval počítač. Když se opětovně přihlásil, byl přesměrován na web v jihovýchodní Asii, na který byli hackeři připojeni. A to jim umožnilo si pomocí otisků obrazovky udělat screening všech e-mailů.

Sobotka se prozatím k uniklým e-mailům nevyjadřuje. „Tuto závažnou trestnou činnost vyšetřuje nyní policie,“ řekl pouze. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 185 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Nevěřím, že prezidentské volby proběhly v pořádku. Prý se chystají protesty, říká krajan z Vídně. A ohledně uprchlíků vzkazuje Merkelové...

18:35 Nevěřím, že prezidentské volby proběhly v pořádku. Prý se chystají protesty, říká krajan z Vídně. A ohledně uprchlíků vzkazuje Merkelové...

ROZHOVOR Kdo se ohlédne do dějin, zjistí, že každý prezident, který chtěl změnit systém k lepšímu, m…