Právnička zpochybňuje konkurz na ředitele České inspekce životního prostředí. Obrátila se na vnitro

24.01.2016 20:22

Konkurz na ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP), který vyhrál Erik Geuss, by mohl být zpochybněn. Kritička vedení inspekce, bývalá vedoucí právního oddělení na ČIŽP Jitka Jelínková, dnes média upozornila na zřejmě nezákonnou dohodu mezi státním tajemníkem ministerstva životního prostředí (MŽP) Janem Landou a ministrem Richardem Brabcem (ANO) o výběru nejvhodnějšího uchazeče. Jelínková tvrdí, že byl porušen zákon o státní službě.

Právnička zpochybňuje konkurz na ředitele České inspekce životního prostředí. Obrátila se na vnitro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro státní službu Josef Postránecký

V pondělí proto podá podnět náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému, aby jmenování Geusse bylo zrušeno.

MŽP oznámilo na konci minulého týdne, že Geuss obhájil svou pozici v novém konkurzu. Geusse ale kritizují zástupci ekologických organizací i bývalí zaměstnanci. Tvrdí, že nedokáže zajistit hlavní funkci inspekce. Pochybnosti podle nich vzbuzuje i fakt, že jmenování provázejí dlouhodobé odborné i právní spory. Geuss i ministerstvo ale výhrady vždy odmítali.

Jelínková se nyní odvolává na vyrozumění, které tajemník Landa poslal druhému kandidátovi - Jindřichu Novákovi z oblastního inspektorátu Praha, který do užšího kola s Geussem postoupil.

Geusse nebyl státním zaměstnancem, neměly s ním být tedy ani žádné pohovory

"Na základě mé dohody (jako státního tajemníka v Ministerstvu životního prostředí) s ministrem životního prostředí Mgr. Richardem Brabcem uzavřené podle § 28 zákona o státní službě dne 14. ledna 2016 byl vybrán jako nejvhodnější jiný žadatel, který bude v nejbližší době na výše uvedené služební místo jmenován," citovala Jelínková z dopisu pro Nováka.

Jelínková upozornila, že ministr životního prostředí není bezprostředně nadřízeným řediteli inspekce. Dohoda mezi tajemníkem Landou a ministrem o výběru nejvhodnějšího žadatele je tedy prý nezákonná. Spolurozhodování ministra o výběru kandidáta je proto v rozporu se zákonem i jeho opakovaně zdůrazňovaným cílem depolitizace, míní. Navíc s Geussem neměla komise vůbec vést přijímací pohovory, podle Jelínkové nebyl státním zaměstnancem. Jeho žádost o funkci měla být vyřazena, je přesvědčena právnička.

Server Týden.cz minulý týden uvedl, že Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality přezkoumává, zda Brabec při prvním jmenování Geusse na konci roku 2014 neporušil zákon. Podle ministra bylo ale Geussovo jmenování bylo v souladu s tehdy platnou legislativou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …