Právník: Smlouvy ratifikuje prezident. Když se vám to nelíbí, změňte Ústavu

08.12.2012 12:13

Odborník na ústavní právo a někdejší poslanec za ČSSD Zdeněk Koudelka hájí v komentáři pro ParlamentníListy.cz právo prezidenta neratifikovat mezinárodní smlouvu. Prezident toto právo má, pročež ho může i uplatňovat. Pokud se to někomu nelíbí, může se pokusit iniciovat změnu ústavy, ale dokud se tato nezmění, je třeba respektovat pravomoci hlavy státu.

Právník: Smlouvy ratifikuje prezident. Když se vám to nelíbí, změňte Ústavu
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Prezident Václav Klaus dal najevo, že nesouhlasí se vznikem tzv. eurovalu a odmítá ji podepsat, čemuž tleská např. kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková (Suverenita). Mnozí jiní za to Klause kritizují. Právník Zdeněk Koudelka je toho názoru, že tak činí neoprávněně, protože prezident jen využívá prostor, který mu dává Ústava.

Ústavní soud není všemocný

V této souvislosti se někdejší poslanec vymezuje i vůči výtkám těch, kteří poukazují na apel Ústavního soudu ČR. Když soud rozhodoval o Lisabonské smlouvě, uvedl též, že by prezident měl ratifikovat smlouvy bez zbytečného odkladu. Toto vyjádření však pro prezidenta není závazné, protože Ústavní soud může závazné rozhodnutí vydat pouze v té věci, kterou mu předloží někdo jiný. A soud v tu chvíli rozhodoval o Lisabonské smlouvě, ne o pravomocech prezidenta.

Celý text ZDE

"Sjednání i ratifikace mezinárodní smlouvy jsou právem prezidenta. Ústava při uzavírání mezinárodních smluv předpokládá spolupráci prezidenta a předsedy vlády, praxe pak i Ministerstva zahraničí. Je však vhodnější, aby prezident svůj nesouhlas projevil již odmítnutím sjednat smlouvu, ne až při ratifikaci. Pokud někdo chce, aby prezident neměl právo ratifikace mezinárodních smluv, musí změnit Ústavu. Do změny Ústavy platí, že mezinárodní smlouvy ratifikuje prezident," uzavírá Koudelka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…