Právník dává Lessymu naději na získání platu a hodnosti. Funkce asi ne

30. 8. 2012 8:52

Lessy padl na základě pozůstatku komunistického práva, shodují se právníci. Podle nich by se případy pomluvy měly řešit v občanskoprávních sporech a trestný čin pomluvy se už dávno měl dočkat svého zrušení. Česko je kvůli trestnímu stíhání za pomluvu kritizováno i Výborem OSN pro lidská práva, jak informuje Mladá fronta Dnes.

Právník dává Lessymu naději na získání platu a hodnosti. Funkce asi ne
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

Pozůstatek práva ještě z dob komunistické nadvlády navzdory snahám některých poslanců zůstává v platnosti. Na jeho základě je stále pomluva posuzována jako trestný čin, za jehož spáchání se odsouzený může dočkat až dvouletého pobytu za mřížemi. Statistiky Ministerstva spravedlnosti uvádějí, že v roce 2010 bylo za pomluvu odsouzeno celkem 40 osob, povětšinou byli potrestáni jen podmínkou.

Bývalý policejní šéf Petr Lessy už podal stížnost proti svému obvinění. Právnící ale upozorňují, že i případný úspěch mu návrat do funkce jen stěží zaručí. „V zákoně o služebním poměru je napsáno, že pokud se ukáže rozhodnutí o odvolání jako protiprávní, tak se policista do služebního poměru vrátí se všemi náležitostmi. Jde však o to, co se tím myslí,“ vysvětlil právník Jan Kysela.

Podle něj bude mít Lessy šanci na úspěch jen v případě, kdyby soud prokázal, že šlo ze strany ministra o do nebe volající svévoli. Ale i tehdy s jistotou získá pouze svůj plat a hodnost, nárok na původní služební místo bude podle Kysely diskutabilní. „Skoro se mi zdá, že víc než návrat do služebního poměru by to nebyl,“ dodává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

7:31 Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

103 hlasů by mohla mít případná koalice dvou nejúspěšnějších stran skončených sněmovních voleb – hnu…