Právník hodinu sledoval debatu o historii na ČT. Píše o traumatickém zážitku a „ublinknutí“

10.03.2019 16:30 | Zprávy

Brněnský právník Tomáš Tyl se neudržel. Původně si prý chtěl šetřit síly a na sociální síti Facebook se nechtěl dlouze rozepisovat, ale pořad České televize Historie.cs mu tak silně hnul žlučí, že se z toho nakonec přece jen musel vypsat.

Právník hodinu sledoval debatu o historii na ČT. Píše o traumatickém zážitku a „ublinknutí“
Foto: Vít Hassan
Popisek: Státní vlajka

Bezpečnostní informační služba ve zprávě za rok 2017 varovala, že Sovětský svaz už se sice dávno rozpadl, ale čeští studenti jsou stále částečně vedeni k tomu, aby nahlíželi na vlastní historii ruskou optikou. Moderátor Vladimír Kučera se svými hosty – historikem Zdeňkem Benešem z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, historik a pedagog z Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Najbert a historik z ÚSTR FF UK Kamil Činátl – debatoval o tom, zda má varování BIS nějaký reálný základ.

„Já bych řekl, že je nepřejímáme, ale že jsou svým způsobem latentně přítomny v té společnosti. Rozhodně neplatí, že bychom sdíleli nějaký sovětský výklad dějin třeba v dokumentech, které mají řídit výuku. Problém je ale v tom, že školní systém výuky dějepisu je prostě bytostně otevřený, ten prostě nelze sevřít do nějakých matematicko-fyzikálních tabulek. Už v 80. letech (minulého století) většina českých žáků základních škol znala obecně-kulturní a humanitní pojmy nikoliv ze školy, ale z veřejných médií. A tudy se otevírá cesta, prostřednictvím obrovské záplavy informací, která je zneužitelná, prosazovat nějaké informace, které by někdo chtěl,“ zahájil debatu Beneš.

Činátl prohlásil, že úkolem učitele je vést žáky k tomu, aby byli schopní debatovat a zároveň tolerovat postoje druhých. „Spory, debaty a diskuse jsou žádoucí a myslím si, že i historická věda je dnes založena na pokud možno slušné debatě,“ poznamenal historik.

Najbert doplnil, že české studenty výuka dějepisu zajímá, jen je možná nezajímá konkrétně to téma, které pánové řeší u stolu.

Brněnského právníka Tomáše Tyla zvedl pořad ze židle. Rozzlobilo ho nejen uchopení tématu, ale i sám moderátor Vladimír Kučera.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…