Pražané chtějí naštvat ruského velvyslance. Neuvěříte, co mu chtějí provést přímo pod okny

27. 2. 2016 16:17

Nově vzniklá petice žádá, aby se náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze přejmenovalo na náměstí Borise Němcova. Její autoři tak chtějí připomenout opozičního politika, který byl před rokem zavražděn v Moskvě. Petici spustí dnes při pochodu, který připomene výročí této události. ČTK o tom informovali organizátoři.

Pražané chtějí naštvat ruského velvyslance. Neuvěříte, co mu chtějí provést přímo pod okny
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Zavražděný kritik Kremlu Boris Němcov

Ruská ambasáda je v Bubenči, náměstí se nyní jmenuje Pod kaštany. „Návrh přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou vznikl na počest Borise Němcova a všech ruských demokratických politiků. Má být také připomínkou, že se Praha hlásí k obraně lidských práv a demokracie ve světě,“ uvedl jeden z autorů petice František Nejedlý.

Na náměstí s provokativní cedulí

Průvod dnes půjde z Palachova náměstí v Praze na náměstí Pod kaštany, kde organizátoři představí maketu cedule s názvem „náměstí Borise Němcova“. Příchod k ambasádě očekávají kolem 18:15.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997-98 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Za účast na těchto akcích byl několikrát zatčen a uvězněn.

Němcov prý připravoval knihu Putin a válka

Němcov kritizoval Kreml za zhoršující se ekonomickou situaci, korupci či za angažmá Ruska v konfliktu na Ukrajině. Údajně připravoval knihu Putin a válka o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů. Zavražděn byl před demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině, která se měla konat 1. března. V den vraždy Němcov poskytl rozhovor ukrajinskému rádiu o připravované akci.

Jeho památku si dnes připomnělo zhruba 7500 lidí, kteří se zúčastnili pochodu Moskvou. Organizátoři chtěli demonstrací kromě dosud neobjasněné vraždy Putinova kritika Němcova upozornit i na porušování svobody slova a shromažďování v Rusku. Moskevská radnice zakázala, aby se demonstrace konala přímo na místě politikovy vraždy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Macron? To je okupace Francie Německem. Češi, modlete se za Marine Le Penovou. Petr Hampl k výsledku 1. kola voleb

21:11 Prezident Macron? To je okupace Francie Německem. Češi, modlete se za Marine Le Penovou. Petr Hampl k výsledku 1. kola voleb

Sociolog Petr Hampl v prvním komentáři k výsledku 1. kola voleb ve Francii vyjadřuje názor, že Emman…