Pražská kavárna nic nechápe. Stejně jako ta washingtonská. Toto vážně napsal Jan Čulík

07.09.2017 21:03

Šéfredaktor serveru Britské listy Jan Čulík si posteskl nad tím, že tzv. pražská kavárna společnosti stále o něčem káže a neposlouchá ji. V nadcházejících sněmovních volbách se jí to může vymstít podobně, jako se to vymstilo liberálnímu deníku New York Times v prezidentských volbách, které vyhrál Donald Trump.

Pražská kavárna nic nechápe. Stejně jako ta washingtonská. Toto vážně napsal Jan Čulík
Foto: Repro foto Debatní klub
Popisek: Jan Čulík

„Je ohromující a alarmující, jak pražská kavárna pořád nechápe nic. Svým způsobem je to paralelou k situaci ve Spojených státech, kde washingtonští liberálové a deníky New York Times a Washington Post sice systematicky a věcně poukazují na idiocii Donalda Trumpa, nikdo se ale nepokusil jít mezi jejich stoupence a ptát se jich, CO JE MOTIVUJE K PODPOŘE TOHOTO BLBA a co vlastně potřebují a chtějí a jak by se jejich problémy daly vyřešit,“ napsal Čulík.

Podle Čulíka by možná stálo za to, kdyby se třeba ekonom Tomáš Sedláček, jenž je považován za jednoho z představitelů pražské kavárny, vydal třeba do Ostravy a debatoval tam s lidmi, kteří kritizují EU a stavějí se např. na stranu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše či na stranu prezidenta Miloše Zemana. Všichni voliči jsou si rovni a hlas pana Sedláčka má stejnou váhu jako hlas kohokoli jiného. Někteří lidé možná věří blbostem, napsal Čulík, ale Tomáš Sedláček a další „kavárníci“ by měli za těmito lidmi vyjet a poslechnout si, proč věří tomu, čemu věří, a co je pro ně důležité.

Celý komentář naleznete zde.

Klasickým příkladem sporu mezi pražskou kavárnou a „lidmi z opačného tábora“ může být pohled na komunistickou minulost této země. Disidenti právem poukazovali a poukazují na to, že komunisté lidem odpírali svobodu a právo diskutovat, což byla nepochybně pravda, jenže celé řadě lidí to tak úplně nevadilo. Smířili se s tím.

„Disidenti v komunistickém Československu si – právem – stěžovali, že neexistuje svoboda projevu a veřejná debata. Uvažuju však často o tom, čemu by prostí lidé, žijící v dělnických čtvrtích skotského města Glasgow, kde bývá nezaměstnanost až 40 procent, dali přednost: Svobodě projevu a dál trvající čtyřicetiprocentní nezaměstnanosti, anebo zákazu číst filozofa Heideggera a plné zaměstnanosti? Obávám se, že za ekonomický prospěch by většina Britů, ale i Čechů obětovala veškerá lidská práva,“ obává se šéfredaktor.

Čulík proto znovu vyzývá k diskusi. Pokud nebude pražská kavárna s lidmi hovořit, česká společnost bude stále více rozdělena. Mnoho občanů má totiž pocit, že jejich problémy nikdo neřeší. Politici neřeší narůstající počet exekucí v zemi a další problémy, které se před lidmi hromadí. Občané pak svůj hněv a frustraci z často bezvýchodné situace obracejí proti uprchlíkům nebo proti muslimům a hledají nějaký pevný bod alespoň v „národovectví“, což jen dál prohlubuje rozdělení společnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…