Přední západní novinář popisuje skutečné cíle ruské propagandy. A varuje své kolegy

29.04.2015 19:20 | Zprávy

O co vlastně jde Rusům, když směrem na Západ šíří svou propagandu? Tuto otázku si pokládá šéfredaktor serveru New Eastern Europe Adam Reichardt. Moskvě ani tak nejde o to, přesvědčit Západ o svém pohledu na ukrajinskou krizi jako spíše vnést zmatek do informačního proudu, který se snaží předkládat především fakta. I když je prý otázka, zda i majitelům západních médií nejde především o publikaci kontroverzních zpráv, jež zvýší příjmy z reklamy. Pravda je pak až na druhém místě.

Přední západní novinář popisuje skutečné cíle ruské propagandy. A varuje své kolegy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci

Od počátku rusko-ukrajinské krize Moskva úspěšně šíří svou propagandu za hranice. Podle Adama Reichardta není jejím cílem čtenáře přesvědčit o pravdě Kremlu, ale spíše vnést zmatek mezi západní spojence. Autor konstatuje, že se to poměrně daří, a to nejen proto, že tezím z Moskvy naslouchají např. krajní levicové strany, přidávají se k nim i strany krajně pravicové.

Nositeli kremelských zpráv se stávají i seriózní politici

„Patří sem tradiční spojenci Ruska v Evropě – levicové strany, ale také noví spojenci v podobě krajní pravice jako například francouzská Národní fronta, maďarský Jobbik, nebo dokonce UKIP ve Velké Británii. Tyto strany, známé pro svůj populismus a antievropské postoje, se staly prostředníky pro šíření ruských zpráv. Vytváří se tak dost prostoru pro pochybnosti a bují i teorie o spiknutích. Ruské zprávy tak nyní nešíří jen „užiteční idioti“, což je termín, který užíval i samotný Lenin, ale i politici se skutečným vlivem a podporou veřejnosti,“ varuje autor, jenž je šéfredaktorem zmíněného média.

Klasickým příkladem k šíření pochybností na Západě je práce ruské vícejazyčné zpravodajské sítě  Russia Today. Její problém je podle Reichardta však v tom, že se příliš netrápí tím, kde je pravda. To je podle autora zřejmě také důvod jejího úspěchu, neboť na Západě jsme si zvykli v postmoderní době relativizovat pravdu poukazem na možnost alternativních výkladů jedné události. V rámci svého liberálního přístupu západní média navíc uveřejňují i pohledy protistrany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…