Předseda KSČM Filip má nápad, jak zlepšit vztahy USA a Ruska. Nahlédněte

05.07.2020 18:00

Předseda komunistů Vojtěch Filip prohlásil, že komunistům vždy leželo na srdci životní prostředí. Dokazuje to prý už znak KSČM – třešně. Prozradil také, proč komunisté prosazují větší potravinovou soběstačnost Česka a komu by nejraději přiklepli výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Temelín.

Předseda KSČM Filip má nápad, jak zlepšit vztahy USA a Ruska. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip

Deníku Referendum poskytl rozhovor předseda KSČM Vojtěch Filip. Prohlásil v něm mimo jiné, že komunistům vždy leželo životní prostředí na srdci. Poukazuje na to prý i znak KSČM založené v roce 1990, tedy třešně se zelenými lístky. Ekologickou agendu prý prosazují i při toleranci vlády Andreje Babiše (ANO), když volají po ochraně vodních zdrojů a po kontrole vodovodní infrastruktury.

Komunisté prý prosazují také větší propojení českých a moravských řek, aby bylo možné převézt např. část vody z Vltavy na Moravu, pokud bude na Moravě sucho. Probíhají prý také jednání o možném propojení Vltavy a Dunaje.

Do oblasti ochrany životního prostředí počítá také snahu prosadit větší potravinovou soběstačnost Česka.

Neznamená to, že se zakážou dovozy a vývozy, ale zvýšení míry vlastní výroby dává smysl jak ekonomicky, tak i ekologicky. Proti globalizaci nemůžete udělat nic jiného než lokalizovat. Ten útok vedený na KSČM kvůli našemu návrhu na zavedení povinného minimálního podílu domácích potravin v obchodech je vedený jenom tlakem na zisky nadnárodních korporací,“ uvedl Filip, s tím, že považuje za velký problém přesuny potravin z jednoho konce světa na druhý. Potravinová soběstačnost by toto putování potravin mohla omezit.

Pozornost věnoval také možnosti ukončit těžbu uhlí v Česku a získávat energii z jiných zdrojů. Podle Filipa v našich podmínkách musíme pracovat s tím, co máme, a našim nejstabilnějším zdrojem je podle Filipa jaderná energie. Proto prý Česko nemůže utlumit těžbu uhlí, dokud nebudou stát nové jaderné bloky, což by mohlo být splněno v roce 2040.

Pokud jde o blok v Dukovanech, tam se prý budou nabídky posuzovat. Osobně by vsadil na někoho, kdo nový blok dokončí včas, což by podle Filipa mohlo být Rusko, Čína nebo Jižní Korea. A pokud jde o Temelín, tak tady má Filip jasno.

„Dukovany uvidíme podle nabídek, jaké budou. Nechci předjímat. Pokud jde o Temelín, tak mi nejefektivnější přijde pokračovat na tom projektu tak, jak byl vymyšlený v devadesátých letech. Tedy aby to byla společná práce Rosatomu a Westinghousu, protože tu technologii tam již máme, a i když obě firmy jsou na jiných parametrech, tak jsou schopné vymyslet společný projekt. Navíc ta spolupráce Spojených států amerických a Ruské federace může pomoct upozadit případné geopolitické spory,“ sdělil Filip.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…