Předseda Národní demokracie Bartoš byl zadržen policií

28.04.2016 21:49

Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš byl dnes zadržen policií. Zadržení zřejmě souvisí s jeho politickou a publikační činností, uvedl na webu strany její místopředseda Luke Belson. Policisté podle něj provedli domovní prohlídky v Bartošově bytě a v kanceláři strany. Policie zásah nepotvrdila.

Předseda Národní demokracie Bartoš byl zadržen policií
Foto: Vít Hassan
Popisek: Zatýkání A. B. Bartoše

Bartoš byl již v březnu odsouzen za antisemitské výroky a pravděpodobně je také podezřelý z nenávistných výroků na protiislámské demonstraci. „Krátce po zadržení byl předseda Národní demokracie převezen na služebnu policie na Zbraslavi, kde byl vyslýchán v souvislosti se svou publikační a politickou činností,“ napsal Belson. Z Bartošova bytu policisté podle něj odváželi knihy, dokumenty, datové nosiče a elektroniku a později také dokumenty z kanceláře strany. Právní zástupce strany Miroslav Timura ČTK řekl, že ještě přesně neví, kvůli čemu byl Bartoš zadržen, a k případu se více nechtěl vyjadřovat. Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK zásah nepotvrdil.

Činy Bartoše a Národní demokracie již policie vyšetřovala několikrát

Postup policie označil Belson za protiprávní. Jde podle něj o útok na politické svobody občanů. „V tuto chvíli nevíme, zda a kdy bude náš předseda propuštěn, ale aktuální informace, které máme k dispozici, nasvědčují tomu, že by mohl být převezen do cely na Praze 2 a strávit v ní dnešní noc,“ doplnil.

Činy Bartoše a Národní demokracie již policie vyšetřovala několikrát. V poslední době prověřuje například plakáty strany s hesly k současné uprchlické krizi. Strana na nich třeba vyzývá ke „střelbě do černého“. Bartoš je také pravděpodobně vyšetřován kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel na březnové demonstraci proti islámu.

Bartoš i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek také byli v březnu u soudu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899. U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na niž mimo jiné napsali: „Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

Repoortáž Regionálnítelevize.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …