Premiér Rusnok předal na Hradě Zemanovi demisi vlády

13.08.2013 12:09

Premiér Jiří Rusnok předal dnes na Hradě prezidentovi Miloši Zemanovi demisi. Prezident ji přijal, kabinet pověřil výkonem funkce do jmenování nové vlády. Ta by měla vzejít z pravděpodobných předčasných voleb. Rusnokovu překlenovací vládu prezident jmenoval 10. června, a to proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. Nakonec také minulý týden nedostala v dolní komoře důvěru, proto končí.

Premiér Rusnok předal na Hradě Zemanovi demisi vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok s prezidentem Milošem Zemanem

Poté, co Rusnokův kabinet v dolní komoře neuspěl a současně ztratily stojedničkový koaliční potenciál strany ODS, TOP 09 a LIDEM, vznikla ve Sněmovně dohoda na předčasných volbách. Mohly by se konat v říjnu. O rozpuštění Sněmovny budou poslanci hlasovat příští týden v úterý. Zatím to vypadá, že pro návrh by měla být potřebná ústavní většina 120 poslanců.

Vláda v demisi se chce nyní zaměřit hlavně na základní správu země, legislativní činnost ale zcela nezastaví. Rusnok již avizoval, že vláda ještě například připraví technický návrh státního rozpočtu, aby nový kabinet měl připravený materiál, který bude moci z větší části přijmout. Na zcela nový návrh státních financí pro příští rok totiž podle dosluhujícího ministerského předsedy nebude mít dostatek času.

Rusnoka jmenoval Zeman premiérem 25. června poté, co padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS), a to kvůli skandálu Nečasovy blízké spolupracovnice a přítelkyně Jany Nagyové. Zeman pak jmenoval Rusnokovu "letní prezidentskou" vládu, i když se na ní parlamentní strany neshodly. Kroky Zemana sklidily na politické scéně kritiku, napadáno bylo také napojení některých ministrů na Stranu práv občanů - zemanovce. Ta se nyní chystá členy úřednické vlády oslovit, aby za ni kandidovali v předčasných volbách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…